Цените на петрола се понижават в четвъртък, давайки заден ход от реализираните ръстове в предходната сесия, тъй като притесненията за развитието на глобалната икономика се прехвърлят и върху бъдещето търсене на „черно злато“, съобщава Ройтерс.
Фючърсите върху американския суров петрол с доставка през октомври поевтиняват с 0,72% до 69,86 долара за барел. Сортът Брент също отчита спад в цената си с 0,56% до 79,29 долара за барел.
Реакцията на пазара по време на азиатската сесия се дължи на потенциалното забавяне в търсенето на горива заради търговските спорове между САЩ и Китай, както и заради сътресенията на развиващите се пазари.
Американските компании в Китай са засегнати от митата, въведе в резултат на разрастващата се търговска война между Вашингтон и Пекин, според проучване проведено сред стотици фирми. Американските бизнес лобита вече призовават администрацията на Тръмп да преосмисли подхода си.
Междувременно от Белия дом поканиха китайски представители да подновят търговските преговори, точно когато от Вашингтон се подготвяха за поредната ескалация на търговската война чрез въвеждането на допълнителни мита на стойност 200 млрд. долара.
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) намали в сряда прогнозата си за растеж на търсенето на петрол в световен мащаб през 2019 г. заради икономически рискове.
В месечния си доклад ОПЕК заяви, че световното търсене на петрол през следващата година ще се увеличи с 1,41 млн. барела на ден, което е с 20 хил. барела по-малко спрямо прогнозата от миналия месец.
Независимо от това обаче в краткосрочен план по-скоро очакванията са за затягане на пазара.
Сортът Брент премина границата от 80 долара за барел в предходната сесия за първи път от май насам на фона на наближаващите санкции срещу петролния сектор на Иран. В същото време вчера и американския суров петрол премина психологическа граница – от 70 долара за барел. Причината е в намаляване на запасите в САЩ и свиване на производството.
Запасите от суров петрол са намалели с 5,3 млн. барела до 396,2 млн. барела за седмицата, приключила на 7 септември, съобщиха от Администрацията за енергийна информация. Това са най-ниските стойности от февруари 2015 г., които са и с 3% под петгодишните средни стойности за това време на годината.
Стефан Инес, директор Търговия за азиатско-тихоокеанския регион в Oanda, коментира, че данните за запасите показват „много по-голям спад в сравнение с очакванията на анализаторите“.
Производството на суров петрол в САЩ се свива със 100 хил. барела на ден до 10,9 млн. барела на ден заради ограничения в капацитета на тръбопровода.
Наблюдава се и отслабване на търсенето на горива, след като бензиновите запаси са нараснали с 6,2 млн. барела.
На стоковите пазари и златото поевтинява в четвъртък с 0,15% до 1209,10 долара за тройунция. С 1,8% обаче поскъпва какаото.
Доларовият индекс, който измерва силата на долара спрямо кошница от шест основни валути“ се повишава с 0,12% до 94,93 пункта. Доларът поскъпва спрямо йената с 0,15% до 111,43 йени. Австралийският долар се търгува по-високо спрямо американския с 0,15%.
*Информацията е актуална към 8:42 часа