През последните повече от два месеца станахме свидетели на стръмен низходящ тренд при металите, който понижи цените до многомесечни дъна. Златото първоначално спадна под 1300 долара за тройунция, след което последва пробив и под 1200 долара. В същото време среброто се срина до 14 долара за тройунция, което е най-ниската му стойност от началото на 2016 година.
„Цените на металите зависят от два много важни фактора: доларовия индекс и 10-годишните държавни ценни книжа в САЩ”, зави Димитър Цонев управител на Admiral Markets UK клон България.
Настроенията около 10-годишните щатски ДЦК бяха изключително бичи в началото на тази година като доходността по тях проби 3%, но не успя да се задържи над тези нива. В момента доходността се търгува в диапазона 2,8%-2,9%, отбеляза Цонев.
Доларът не започна много уверено годината и това доведе до покачване на двойката EUR/USD от около 1,19 долара до 1,25 долара за евро, Димитър Цонев. Това рали бе последвано от спад до нива от 1,13 долара за евро като през това време доларовият индекс се покачваше агресивно. Именно това поскъпване на щатския долар принуди златото да пробие това важно ниво от 1300 долара за тройунция. След това видяхме спад и под 1200 долара.
„Ние смятаме, че среброто ще направи дъно в следващите няколко дни, най-късно до 15 септември и ще се върне да се търгува обратно на нива от поне 16-17 долара за тройунция”, прогнозира управителят на Admiral Markets UK клон България. „Причината е, че кризата, която наблюдавахме при развиващите се страни, вероятно ще се пренесе към Европа и САЩ”.
Един такъв сценарий може да накара Федералния Резерв на САЩ да забави цикъла по затягане на монетарната политика, с което няма да оправдае очакванията на пазарите. Всичко това ще даде сериозна подкрепа за металите, особено за златото и среброто.