Цените на петрола се задържат относително стабилни в петък по време на азиатската сесия на фона на пускането на нови фючърси на фючърсния пазар в очакване на спад на запасите от суров петрол в САЩ, като влияние върху търговията оказват и очакванията за ръст в доставките, обобщава Ройтерс.
Фючърсите върху американския суров петрол с доставка през септември поевтиняват с 0,09% до 68,90 долара за барел. Понижението при сорта Брент е с 0,14% до 73,35 долара за барел.
Запасите от суров петрол в САЩ са нараснали с 3,8 млн. барела през миналата седмица до 408,74 млн. барела по данни на Администрацията за енергийна информация. Запасите от суров петрол в Къшинг, Оклахома, който е доставна точка за щатския лек суров петрол, обаче се свиват с 1,3 млн. барела.
„Запасите от суров петрол в Къшинг в момента са на едни от най-ниските си нива от 2014 г. насам и това е възможно да оказва все по-голямо влияние“, коментира Стефан Иннес, ръководител на Търговията за азиатско-тихоокеанския регион в OANDA. Според анализаторите от ANZ bank намаляването на запасите в Къшинг може да бъде двигател за покачването на цените на суровия петрол, тъй като повишаването на запасите като цяло в САЩ през миналата седмица няма да издържи много дълго.
Дори и с повишението през миналата седмица запазите от суров петрол в САЩ са под петгодишната средна стойност от около 420 млн. барела.
По всяка вероятно американският суров петрол ще изпрати тази седмица, запазвайки нивата си от края на миналата след четири седмици подред на спад. В същото време Брент е напът да изпрати седмицата с по ниски цени с 1,4%
Според друга част от анализатори обаче в краткосрочен план перспективите са негативни, като дори има очаквания цената на Брент да се понижи до 67 долара за барел, пише Ройтерс.
Руското производство на петрол е нараснало със 150 хил. барела на ден през юли спрямо месец по-рано до 11,21 млн. барела на ден по данни на енергийното министерство на страната. Производството в Саудитска Арабия също се е повишило до около 11 млн. барела, като около това ниво е и щатското производство.
На стоковите пазари златото поевтинява с 0,50% до 1214 долара за тройунция. Останалите метали също се търгуват на червена територия.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се повишава с 0,06% до 95,23 пункта. Доларът поскъпва спрямо йената с 0,02% до 111,68 йени. Австралийският долар се търгува по-високо спрямо американския с 0,07% до 0,7365 долара.
*Информацията е актуална към 9:32 часа