IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Инвестициите в енергетиката се свиват трета поредна година

Електроенергетиката изпреварва петролния и газовия сектор по обем на инвестициите и през 2017 г., показва доклад на МАЕ

14:39 | 17.07.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Инвестициите, които се вливат в енергийния сектор, намаляват за трета поредна година, повдигайки опасения за световния капацитет за снабдяване с енергия и борбата с изменението на климата, съобщи Международната агенция по енергетика (МАЕ), цитирана от CNBC.

Правителствата и бизнеса са инвестирали общо 1,8 трилиона долара в енергийната инфраструктура, оборудване и ресурси, което е спад от 2% спрямо 2016 г. след изчисляване на инфлацията.  От МАЕ алармираха, че няма изгледи този процес да поеме в обратна посока.

И през 2017 година, тоест за втора поредна година, инвестициите в електроенергетиката надвишават вложенията в петролния и газовия сектор - 750 млн. долара, спрямо 716 млн. долара, заради повечето пари, наляти в мрежите - 300 млн. долара. Като цяло парите в този сектор от енергетиката обаче намаляват с 5%.

Разходите за централи, които произвеждат енергия, особено чрез въглища, вода или ядрено гориво, имат по-голям дял в общите инвестиции. Инвестирането в подобни централи се понижи с 10% през изминалата година. Половината от този спад беше свързан с понижаването на инвестициите в централите, използващи въглища в Китай и Индия, съобщава още CNBC.

Разходите за централите, които работят с природен газ, се повишават с 40% като тези инвестиции идват най-вече от САЩ и страните от региона на Близкия изток и Северна Африка. Финалните инвестиционни решения обаче се понижиха с 23% през изминалата година. 

Капиталът, който се влива във възобновяемата енергия, също падна със 7%. Ядрената енергия не се счита за възобновяема, но и двете произвеждат електричество без да замърсяват с въглеродни емисии, отбелязва CNBC.

Само в Европа МАЕ изчисли, че отказването от ядрени електроцентрали се компенсира с 40% повишаване на използването на генератори, които работят с възобновяеми енергийни източници от 2010 г. насам.

Докато инвестициите в производството на енергия се понижават, инвестициите в изграждането на сгради, превозни средства и в индустрията отчитат значително повишаване. Светът е похарчил 236 млрд. долара за енергийна ефективност през 2017 г., с 3% повече от предходната година, основно за подобрения в отоплението, охлаждането и осветлението в сградите.

Въпреки това МАЕ предупреждава, че тези инвестиции се понижават, отчасти заради недостатъчно качественото прилагане на политиката за енергийна ефективност.

Инвестициите в добива на петрол и природен газ се покачват с 4% до 450 млрд. долара за изминалата година, а Агенцията очаква ново покачване с 5% до 472 млрд. долара през настоящата година.

Въпреки че цените за въглища в енергийните централи се увеличи двойно, инвестициите в добиването на полезни изкопаеми отчетоха спад с 13% през 2017 г.

Според МАЕ финалните инвестиционни решения в централите, ползващи въглища, спадат с две трети през изминалата година в сравнение с нивата от 2010 година.

От доклада е видно още, че правителствата поемат по-голяма тежест от инвестициите в енергийния сектор. В момента инвестициите на държавните предприятия съставляват 40% от всички инвестиции в сектора, а около 95% от разходите в енергетиката могат да бъдат регулирани или зависят от някакъв вид субсидиране.

“Сериозните инвестиции във възобновяемата енергия стават още по-важни за стимулирането на производството на енергия без въглеродни емисии в светлината на острото намаляне на инвестициите в ядрената енергетика“, казват представители от МАЕ.

„Въпреки значимостта на ролята на правителствата, общият обем на инвестициите в енергетиката остава недостатъчен за поддържане на енергийната сигурност и за постигане с климатичните цели и подобряването на качеството на въздуха. Не се стимулира и ускорението в технологичния сектор, което е необходимо за пълно преминаване към чиста енергия", каза изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:36 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още