Търговията с петрол във вторник започна волатилно, след като цената на сорт Брент по време на азиатската сесия се оттласна от тримесечното си дъно на фона на по-големия брой стачкуващите работници в Норвегия, а след това смени посоката си, съобщава Ройтерс.
Фючърсите върху американския суров петрол WTI с доставка през август поевтиняват с 0,26% до 67,88 долара за барел. Понижението при сорта Брент е с 0,13% до 71,75 долара за барел.
Петролната стачка в Норвегия се разрасна в понеделник, когато стотици хора излязоха на улицата с искане за промяна в заплатите и пенсиите, след като работодателите не успяха да удовлетворят исканията на синдикатите.
Стачката, която започна в началото на миналата седмица, има ограничен ефект върху производството на петрол в Норвегия засега, но някои производители предупреждават, че може да се наложи някои договори да бъдат анулирани, ако стачката продължи повече от месец.
„Заплахата от по-нататъшни сривове на доставките не е изчезнала напълно“, коментираха от ANZ Bank. Според анализаторите производството в Либия е изложено на рискове от по-нататъшни прекъсвания въпреки отворените му пристанища.
Така продукцията от петролното находище Шарара в Либия се очаква да се понижи със 160 хил. барела на ден, след като двама работници бяха отвлечени от неизвестна група.
В същото време в САЩ производството от седем големи шистови формации се очаква да нарасне със 143 хил. барела на ден до рекордните 7,47 млн. барела на ден през август.
Междувременно златото поскъпна с 0,21% до 1242,30 долара за тройунция. На зелена територия се търгуват и останалите метали. Царевицата повишава цената си с над 1%, докато какаото губи над 4% от стойността си.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се понижава с 0,12% до 94,39 пункта. Доларът поскъпва спрямо йената с 0,09% до 1,1727 йени. Австралийският долар се търгува по-високо спрямо американския с 0,13% до 0,7429 долара.
* Информацията е актуална към 9:25 часа