Търговията с петрол в петък започна изключително волатилно, след като по време на азиатската сесия той поевтиняваше, а след това смени посоката си на движение. Пазарът е изнервен в първия ден от началото на търговската война между САЩ и Китай, пише Ройтерс.
Фючърсите върху американския суров петрол с доставка през август поскъпват с 0,34% до 73,19 долара за барел. Сортът Брент отчита повишение в цената си с 0,04% до 77,42 долара за барел.
Първоначално трейдърите взеха под внимание изненадващия ръст на запасите от суров петрол в САЩ с 1,2 млн. барела до 416,88 млн. барела по данни на Администрацията за енергийна информация.
Най-важният фактор, който се отразява на пазарите в момента, е търговският спор между САЩ и Китай. След влизането в сила на новите наказателни мита на САЩ от 25 процента върху китайския внос в размер на 34 млрд. долара китайското правителство обяви "необходимата контраатака".
САЩ започнаха "най-голямата търговска война в икономическата история", заяви говорител на Министерството на търговията в Пекин. По думите му митата са нарушили правилата на Световната търговска организация (СТО)
Китай заяви, че ще отмъсти, а президентът на САЩ Тръмп каза в четвъртък, че в крайна сметка може да наложи мита на китайски стоки на стойност повече от половин трилион долара.
„Напът сме да видим един несравним търговски конфликт между най-големите икономики в света“, коментира Стивън Иннес, ръководител на търговията за азиатско-тихоокеанския регион в OANDA.
Пекин заплаши САЩ, че ще въведе мита от 25% върху вноса на суров петрол от САЩ, въпреки че не е определена дата, от която това да се случи. Вносът на щатски суров петрол е в размер на около 400 хил. барела на ден на стойност 1 млрд. долара на месец по текущи цени.
Според китайската компания Dongming Petrochemical Group Пекин скоро ще наложи мита върху вноса на петрол от САЩ.
Потенциалната търговска война между САЩ и Китай идва на фона на затегнат петролен пазар.
От енергийната консултантска компания FGE предупреждават, че нараства възможността за недостиг на доставки поради санкциите от страна на САЩ към Иран и поради проблеми на други места. Според FGE износът от Иран се оценява на около 2,7 млн. барела. И дори ако САЩ направят някои отстъпки за съюзниците си, най-вероятно ще бъдат засегнати около 1,7-2 млн. барела суров петрол на ден.
Въпреки че Саудитска Арабия и Русия заявиха, че ще увеличат производството си, за да компенсират недостига, анализаторите от FGE смятат, че „просто няма да има достатъчно капацитет, за да се компенсират загубите от Иран, Венецуела и Либия и предупреждават за възможността цените на петрола да се повишат до 100 долара за барел.
На стоковите пазари златото поевтинява с 0,15% до 1256,90 долара за тройунция. От металите единствено платината поскъпва с 0,16%.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се понижава с 0,21% до 94,20 пункта. Доларът поевтинява спрямо йената с 0,04% до 110,6 пункта. Австралийският долар се търгуваше по-високо спрямо американския с 0,26% до 0,7406 пункта.
*Информацията е актуална към 9:24 часа