Цените на петрола се понижават с по около 1% в понеделник на фона на очакванията за ръст в производството на Саудитска Арабия, като в същото време признаците на забавяне на азиатската икономика повлияват на перспективите за търсенето, обобщава Ройтерс.
Фючърсите върху американския суров петрол с доставка през август поевтиняват с 0,96% до 73,44 долара за барел. Понижението при сорта Брент е с 1,26% до 78,23 долара за барел.
Цените на петрола тръгнаха надолу, след като американският президент Доналд Тръмп написа в Twitter, че кралят на Саудитска Арабия Салман се е съгласил да произвежда повече петрол. По-късно от Белия дом поясниха, че арабската страна се е ангажирала да увеличи производството на петрол, ако е необходимо.
Производството в Саудитска Арабия е нараснало със 700 хил. барела на ден от май насам и е близо до рекордна, отчетен през ноември 2016 г. - 10,72 млн. барела на ден.
Споразумението за намаляване на производството на петрол от страна на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и други страни, които не са членове на картела като Русия, затегна пазарите на „черно злато“ от началото на 2017 г. насам. Проблемите в Канада, Венецуела и Либия заедно с предстоящите нови санкции срещу един от големите износители Иран предизвикаха опасения от недостиг на доставки.
Напрежението продължава да владее петролните пазари и заради притесненията за ескалиране на търговските спорове между САЩ и другите големи икономики, включително Китай, Европейския съюз, Индия и Канада.
„Проблемите в световната търговия и падащите цени на активите повдигат въпроса до каква степен митата биха могли да навредят на световната икономика“, коментират от инвестиционната банка JP Morgan. Според анализатори от финансовата институция търговският конфликт вероятно ще намали икономическият растеж с най-малко 0,5%.
Основният икономически хъб в Азия около Китай, Япония и Южна Корея отчете забавяне на поръчките за износ през юни в резултат на ескалиращия търговски спор със САЩ.
В интервю в неделя Доналд Тръмп пък се закани да санкционира европейските компании, които правят бизнес с Иран.
На стоковите пазари златото поевтинява с 0,35% до 1250,10 долара за тройунция. Среброто и платината отчитат понижение в цената си съответно с 1,13% и 1,22%. Какото поскъпва с 2,49%.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се повишава с 0,28% до 94,49 пункта. Доларът поевтинява спрямо йената с 0,05% до 110,7 йени. Австралийският долар се търгува по-ниско спрямо американския с 0,38% до 0,7377 долара.