IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Техеран: Американският призив за забрана на вноса на ирански петрол е неработещ

Световна забрана за купуването на ирански петрол ще има тежки последици за страната

14:28 | 27.06.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Искането на САЩ всички страни да спрат да внасят ирански петрол или в противен случай да бъдат изправени пред опасността от санкции не може да бъде изпълнено, тъй като светът зависи от иранските петролни доставки. Това заяви днес Техеран в отговор на ултиматума на САЩ, предаде ДПА, цитиран от БТА.

Години наред Иран нямаше достъп до международния петролен пазар, тъй като му бяха наложени санкции по подозрение, че развива програма за ядрени оръжия. Санкциите бяха вдигнати, след като бе постигнато международно споразумение, според което Техеран прие да се осъществява контрол върху ядрените му разработки. 

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обаче изтегли страната си от международното ядрено споразумение с Иран по-рано тази година. Останалите страни по споразумението, предимно ЕС, обявиха, че ще се опитат да спасят споразумението, а това означава да продължат да търгуват с Иран.

Вашингтон направи още една крачка напред вчера и заяви, че страните трябва да спрат да купуват ирански петрол до ноември или ще бъдат изложени на американски санкции.

Искането на САЩ е невъзможно, тъй като петролният пазар не може изведнъж да се лиши от 2,8 милиона барела петрол, които Иран изнася дневно, каза днес представител на петролното министерство на страната в коментар пред иранската информационна агенция Тасним.

Иранският представител посочи, че въпреки всичко Техеран обмисля всички възможни сценарии на фона на затягане на позициите на Вашингтон.

Петролният износ е най-важният източник на приходи за Иран. Световна забрана за купуването на ирански петрол ще има тежки последици за страната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:23 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още