Цената на петрола и в началото на последния работен ден от седмицата е подложена на лек натиск заради данните за ръст в щатското производство и очакванията за повишаване на производството от страна на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), обобщава Ройтерс.
Фючърсите върху американския суров петрол с доставка през юли поевтиняват с 0,15% до 66,94 долара за барел. Понижението при сорта Брент е с 0,12% до 77,47 долара за барел.
Производството на суров петрол в САЩ достигна нови рекордни стойности, нараствайки през март с 215 хил. барела до 10,47 млн. барела на ден, става ясно от данните на Администрацията за енергийна информация (АЕИ).
Въпреки това резервите от суров петрол в САЩ се понижиха през миналата седмица с 3,6 млн. барела, което бе над очакванията за спад от 525 хил. барела по данни на АЕИ.
Сортът Брент достигна в понеделник тримесечно дъно на ниво от под 75 долара за барел, след като ОПЕК и неговите партньори, включително Русия, дадоха знак, че биха могли да променят споразумението за ограничаване на доставките и да увеличат производството. Цената на Брент обаче успя да се възстанови през седмицата.
Според източник от Персийския залив, запознат с намеренията на Саудитска Арабия, ОПЕК и нейните съюзници вероятно ще продължат да спазват споразумението за ограничаване на доставките до края на тази година, но с готовност за промяна при необходимост да се компенсира недостига на доставки.
Саудитска Арабия и Русия са обсъждали миналата седмица евентуално повишаване на продукцията с 1 млн. барела на ден, за да се компенсират евентуални проблеми с доставките от Венецуела и Иран, съобщи Ройтерс.
Русия би могла да увеличи производството си до нивата от преди споразумението в рамките на няколко месеца, ако има решение за отмяна на споразумението. Това е коментирал представител на руското министерство на енергетиката.
На стоковите пазари златото поевтинява с 0,18% до 1302,40 долара за тройунция. Среброто и медта отчитат понижение в цената си съответно с 0,14% и 0,07%, докато платината поскъпва с 0,35%.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се повишава с 0,15% до 94,12 пункта. Доларът поскъпва спрямо йената с 0,35% до 109,20 йени. Австралийският долар поевтинява спрямо американския с 0,28% до 0,7547 долара.
* Информацията е актуална към 9:28 часа