Цените на петрола тръгнаха надолу в сряда и пазарът направи пауза от досегашния възходящ тренд заради вероятността Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) да увеличи доставките още през юни, въпреки че геополитическите рискове поддържат котировките стабилни, обобщава Ройтерс.
Фючърсите върху американския суров петрол с доставка през юли поевтиняват с 0,35% до 71,95 долара за барел. Понижението при сорта Брент е с 0,59% до 79,10 долара за барел.
„Геополитическите рискове буквално държаха инвеститорите на ръба, като дори държавният секретар на САЩ Майк Помпейо поиска в свое изказване Иран да прекрати обогатяването на уран и да даде на ядрените инспектори "безусловен достъп до всички обекти в страната“, коментираха анализаторите от ANZ. Според тях инвеститорите имат едно наум и за предстоящите разговори между Русия и Саудитска Арабия за евентуално разхлабване на споразумението за ограничаване на доставките.
ОПЕК може да вземе решение да увеличи производството на петрол веднага след юни поради притеснения относно доставките от Иран и Венецуела и след като Вашингтон е изразил загриженост от прекаленото поскъпване на „черното злато“.
Ограниченията въведени от страна на ОПЕК до голяма степен изчистиха излишъка в индустриалните страни, като запасите продължават да намаляват.
Увеличаването на предлагането в САЩ, където производството на шистов петрол се очаква да достигне нов рекорд през юни, ограничава възходящото движение на цените. От друга страна, излизането на Вашингтон от ядрената сделка за Иран и притесненията за намаляване на доставките от страната доведе до рекордно високите цени на петрола в последния месец – нива, които не са били достигани от края на 2014 г.
Междувременно стана ясно, че през миналата седмица американските запаси на суров петрол са намалели с 1,3 млн. барела, докато резервите от бензин са нараснали с 980 хил. Барела по данни на Американския петролен институт.
На стоковите пазари златото продължава да поевтинява с 0,20% до 1288,90 долара за тройунция. Среброто, медта и платината отчитат също понижение в цената си съответно с 0,33%, 0,65% и 0,38%.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се повишава с 0,15% до 93,73 пункта. Щатският долар поевтинява спрямо йената с 0,45% до 110,40 йени. Австралийският долар се търгува по-ниско спрямо американския с 0,49% до 0,7539 долара.
*Информацията е актуална към 9:19 часа