Цените на петрола достигнаха нови върхове в четвъртък, тъй като трейдърите продължават да се притесняват от задаващите се нови санкции от страна на САЩ към Иран, който е един от големите износители, като всичко това се случва при затягащ се така или иначе пазар, обобщава Ройтерс.
САЩ планират да наложат нови санкции срещу Иран, който осигурява около 4% от световните доставки на петрол, след като американският президент Доналд Тръмп се отказа от споразумението, постигнато през 2015 г. Сделката ограничи ядрените амбиции на Техеран в замяна на премахването на санкции от страна на САЩ и Европа.
Сутринта българско време фючърсите върху американския суров петрол поскъпват с 0,72% до 71,65 долара за барел, достигайки най-високата си стойност от ноевмри 2014 г. Сортът Брент се търгува за 77,71 долара за барел, отчитайки повишение от 0,73%. Това е най-високата цена за барел Брент от ноември 2014 г.
В Китай, който е най-големият купувач на ирански петрол, фючърсите върху „черното злато“ на борсата в Шанхай отчетоха най-големия ръст в цената си в рамките на един ден от 4% до рекордните 73,40 долара за барел.
Според Goldman Sachs заради проблеми с доставките и от други точки на света - по-специално във Венецуела, ценета на сорта Брент през лятото може да достигне 82,50 долара за барел.
Анализаторите нямат почти никаква надежда, че противопоставянето срещу САЩ ще предотврати въвеждането на санкции.
„Европа и Китай няма да се борят срещу санкциите от страна на САЩ. Те ще помърморят и накрая ще ги приемат. Ако погледнем реалистично, никой няма да избере Иран пред САЩ“, коментираха от енергийната компания FGE. Според нея ще бъде върнато предишното ограничение за износа от 1 млн. барела петрол на ден, а прогнозата на експертите вече е за цена от 90 до 100 долара за барел с приближаването на ноември, когато ще изтече 180-дневният период преди да бъдат въведени евентуално санкциите.
Казусът около Иран идва на фона на вече затягащ се пазар заради силното търсене, особено в Азия, и то при положение, че най-големият износител Саудитска Арабия и най-големият производител Русия от началото на 2017 г. ограничават предлагането с цел подкрепа на цените.
Запасите от суров петрол в САЩ се свиха с 2,2 млн. барела през първата седмица на май до 433,76 млн. барела според Администрацията за енергийна информация.
Един от факторите, които биха могли да попречат за затягането на пазарите, е допълнително увеличаване на производството на петрол в САЩ. Производството на суров петрол в САЩ достигна нов рекорд през миналата седмица, увеличавайки се до 10,7 млн. барела на ден. Това е с 27% повече от средата на 2016 г. и показва, че производството в САЩ е все по-близко до това на най-големия производител Русия, който произвежда около 11 млн. барела на ден.
На стоковите пазари златото поскъпва с 0,11% до 1314,50 долара за тройунция. Какаото и памукът поевтиняват съответно с 0,11% и 0,22%.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се понижава с 0,14% до 92,99 пункта, след като за първи път премина границата от 93 пункта от декември 2017 г. насам. Доларът поскъпва спрямо йената с 0,17% до 109,93 долара. Австралийският долар се търгува по-високо спрямо американския с 0,03% до 0,7465 долара.
*Информацията е актуална към 9:27 часа
преди 6 години за цената на петрола, всеки може да си прави свободни съчинения :)вече съм виждал да падат и да се качват заради война, да падат и да се качват заради санкции... да падат и да се качват заради .... цикъла на Луната примерно. Как аджеба като подписаха сделката преди 3 години, цените не се сринаха тогава ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Инфлация генерирана основно от цената на енергията е много, ама много далече от здравословна.Това означава пропорционално вдигане на цените в икономиката, поради причини много различни от "икономическо развитие". Това е монетарна инфлация, която не е устойчива. Която комбинирана с фалшифицирана статистика води до политически проблем.В задаващият се политически проблем нито анкетната демокрация, нито Макроновия плурализъм ще помогнат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Кой ти бяга от растеж, луди няма.Добре се нацелиха и съчетаха сезонния ръст заедно с тренда, току виж дори 4-5% инфлация може да се постигнат при повече късмет. Дано. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Добри прогнози за добър ръст, който да подпомогне растежа и постигането на проинфлационните цели на щатите и на ЕС. Ако стигнем нивото от 100 долара, това ще помогне за ръста на инфлацията, нещото към което ЕС се стреми със всички сили и средства. Успех. отговор Сигнализирай за неуместен коментар