Цените на петрола се повишават с над 2% в началото на търговията в сряда, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп се оттегли от международната ядрена сделка с Иран, а това може да ограничи износа на суров петрол на един от членовете на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) на вече така или иначе затегнатия пазар, обобщава Ройтерс.
Във вторник Тръм изтегли САЩ от международната ядрена сделка с Иран, договорена в края на 2015 г., увеличавайки риска от конфликти в Близкия Изток и пораждайки несигурност по отношение на доставките на петрол в световен мащаб.
Фючърсите върху американския суров петрол с доставка през юни поскъпват с 2,22% до 70,59 долара за барел. Повишението при сорта Брент е с 2,39% до 76,64 долара за барел.
„Голямото събитие тази нощ беше прекратяването на ядрената сделка с Иран от страна на президента Тръмп. Следователно по всяка вероятност ще бъдат наложени повторно санкции срещу страната, което ще засегне и износа на петрол“, коментира Уилям Олоулин, инвестиционен анализатор в австралийската компания Rivkin Securities.
Иран отново се превърна в основен износител на петрол през 2016 г., след като международните санкции срещу него бяха вдигнати в замяна на ограничаването на ядрената програма. През април износът от страната достигна 2,6 млн. барела на ден. Това прави Иран третият най-голям износител на суров петрол в рамките на ОПЕК след Саудитска Арабия и Ирак.
Оттеглянето от сделката означава, че САЩ вероятно ще наложат отново санкции срещу Иран след 180 дни, освен ако до тогава не се постигне друго споразумение.
Според ANZ bank Тръмп пуска в действие сценарий, който ще затегне значително пазарът на петрол през втората половина на годината и през следващата.
Иранският износ на петрол за Азия и Европа със сигурност ще намалее през тази и следващата година, тъй като някои държави търсят алтернативи, за да избегнат проблеми с Вашингтон, пише Ройтерс.
Независимо от това все още не е ясно колко силно ще бъдат засегнати световните петролни пазари. САЩ не купуват ирански петрол, а останалите подписали споразумението Русия, Великобритания, Франция и Германия са против излизането от сделката. Азия пък, която е най-големият вносител на петрол от Иран, вероятно ще продължи да се снабдява с определени количества „черно злато“ от страната.
"Има опасения, че износът на петрол в Иран може да се свие с около 1 милион барела дневно от настоящите нива", заяви Томомичи Акута, старши икономист в Mitsubishi UFJ Research and Consulting. Според него в момента се наблюдава като цяло баланс между търсенето и предлагането, но може да се стигне до пълен недостиг в случай на нови ограничения на предлагането. Акута прогнозира, че цените на петрола могат да се повишат с поне 10 долара и да се доближат до около 90 долара за барел.
На стоковите пазари златото поевтинява с 0,335 до 1309,40 долара за тройунция. Останалите метали също се търгуват на червена територия.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се повишава с 0,23% до 93,15 пункта. Доларът поскъпва спрямо йената с 0,45% до 109,62 йени. Австралийският долар поевтинява спрямо американския с 0,36% до 0,7428 долара.
*Информацията е актуална към 9:10 часа
преди 6 години Ха-ха-ха: честито на всички, заложили на слузта ;)Казах ли ви аз? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Нищо изненадващо. Нали американците продават втечнен руски газ на европейците :)https://oilprice.com/Energy/Natural-Gas/Paradise-Papers-Reveal-US-Selling-Russian-LNG-In-Europe.html отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Нали точно това беше целта. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Шистаците са вече на максимума си, що петрол оправдават по документи от Ирак и Либия ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години И аз му се кефя на Тръмп. Ей така се защитава "свободния" пазар. Няма да правиш каквото ти казвам и бам, вземи тия санкции и тия ракети. И цената на олиото отплава на север. Шистаците почват да помпят здравата, че те дивиденти не са раздавали от началото на шистовата революция. Малко блажничко да намажат и те, че с техните костове от по 30 до 100 долара на барел малко трудно го правиш тоя brake-even с тея 40-50 долара цена :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Браво, най-после положителни новини. Дано петролът скоро да достигне нивата от $90 за да помогне на щатите и на ЕС в постигането на проинфлационните цели от поне 2%, а защо не и повече. Ръстът при горивата все ще се отрази и на останалите цени за да имаме добър растеж навсякъде. Лошо няма. отговор Сигнализирай за неуместен коментар