Производството на петрол в ОПЕК падна до едногодишно дъно през април поради намаляването на производството във Венецуела и по-ниските доставки от африкански производители, показва проучване на Ройтерс, което означава нов рекорд за споразумението за намаляване на предлагането.
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) е произвела 32,12 млн. барела на ден през този месец, сочи проучването, което представлява спад от 70 000 барела спрямо март. Данните за април са най-ниските спрямо същия месец на 2017 г., според проучванията на Ройтерс.
ОПЕК сви производството си с около 1,2 млн. барела като част от сделка с Русия и други производители извън ОПЕК, за да преодолее свръхредлагането. Споразумението влезе в сила през януари 2017 г. и ще продължи до края на 2018 г.
Петролът достигна 75 долара за барел тази година за пръв път от 2014 г. насам и се търгуваше близо до 74 долара в понеделник. Все пак ОПЕК казва, че ограниченията в предлагането трябва да се запазят, за да се гарантира края на пренасищането, започнало от 2014 г. насам.
През април най-голямо намаление на предлагането отчита Венецуела, където петролната индустрия също страда поради икономическа криза. Продукцията е спаднала до 1,50 млн. барела на ден през април.
Производството в Ангола също се е понижило и страната произвежда над 260 000 барела по-малко от целта за ОПЕК. Нигерийският износ, който се повиши тази година, също се е свил през април.
Двата най-големи производители на ОПЕК, Саудитска Арабия и Ирак, са изпомпвали малко повече, но недостатъчно, за да компенсират спада на други места.
Производството в най-големия производител Саудитска Арабия се е увеличило поради по-високия износ, посочват източници в проучването, но остава под целта на ОПЕК за кралството.
Продукцията в страната, която държи председателството на ОПЕК тази година, Обединените арабски емирства, е останала стабилна през април.