Цените на петрола продължават да се движат надолу и в сряда, след като китайските и японските данни за промишлеността предизвикаха опасения за икономическо забавяне, което може да свие търсенето на петрол. В същото време доклад за индустрията в САЩ показа увеличение на резервите от суров петрол в страната на фона на нарастващото производство, съобщава Ройтерс.
Фючърсите върху американския суров петрол WTI се понижават с 21 цента, или 0,33%, до 62,80 долара за барел, след като спаднаха с 90 цента в предишната сесия. Контрактите върху петрола сорт Брент спадат с 11 цента, или 0,17%, до 66,41 долара за барел, а във вторник понижението му бе от 87 цента до 66,63 долара за барел. Цените са актуални към 9:30 ч. българско време.
Според трейдърите цените на петрола се понижават на фона на забавяне на глобалната икономика, след като Китай съобщи в сряда, че растежът в китайската индустрия за февруари е бил на най-ниското си ниво от юли 2016 г.
Китай е втората по големина икономика и най-големият вносител на петрол, след като задмина САЩ миналата година. Търсенето на суров петрол е силно обвързано с икономическия растеж.
Макар че продължилите седмица празници около Китайската нова година този месец прекъснаха бизнес активността, трейдърите смятат, че причина са и по-строгите правила срещу замърсяването, които ограничават производство.
В Япония – третата по големина икономика в света, индустриалното производство през януари отчита най-големия си спад от унищожителното земетресение през март 2011 г., което подчертава отслабващо търсене и натрупване на запаси.
В САЩ – най-големия потребител на петрол в света, нарастващите резерви натежават върху цените.
Във вторник данните на Американския петролен институт показаха, че резервите от суров петрол са нараснали с 933 хил. барела в седмицата до 23 февруари до 421,2 млн. барела.
Официалните данни на Агенцията за енергийна информация в САЩ ще излязат по-късно днес.