По време на азиатската търговия цените на петрола достигнаха най-високата си стойност от 2015 г., тъй като спекулантите залагат на по-нататъшно покачване на цените заради намаленото производство от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и намаления брой действащи петролни кладенци в САЩ, обобщава ситуацията на стоковите пазари агенция Ройтерс.
Фючърсите върху американския лек суров петрол с доставка през февруари поскъпнаха с 0,78% до 62,21 долара за барел, като по време на сесията котировките дори достигнаха до най-високите си нива от декември 2014 г., когато се постави началото на спада на петролния пазар. Повишението на цената при сорта брент е с 0,59% до 68,18 долара за барел.
Въпреки бичия пазар, който донесе общо покачване на цените на петрола от началото на декември от около 10%, някои анализатори предупреждават, че пазарът е надценен.
Добивът в САЩ се очаква скоро да достигне 10 милиона барела на ден, като в момента повече произвеждат само лидерите в сектора Русия и Саудитска Арабия. Въпреки свитото производство в Азия, която е регионът с най-голяма консумация на петрол в света, доставките на горива са достатъчни.
На този фон в последния си доклад BMI Research отбелязва, че се очаква понижение на цените на петрола през първото и второто тримесечие на годината най-вече заради сезонното намаляване на потреблението.
На стоковите пазари златото продължава да поевтинява и във вторник загуби нови 0,11% от стойността си до 1319 долара за тройунция. Сред земеделските култури обаче какаото се отличи с ръст в цената си от 1% до 1914 долара за тон.
Доларовият индекс, който измерва представянето на зелените пари спрямо кошница от шест валути, се понижи до 92,275 пункта. Спрямо йената щатската валута се понижи с 0,31% и се разменяше за 112,74 йени. Австралийският долар пък поскъпна спрямо американския с 0,18% до 0,7856 долара.