Петролът отбеляза най-добрия си годишен старт от 2014 г., като цените му достигнаха нивата си от средата на 2015 г., съобщава Ройтерс. Сред основните причини за поскъпването са антиправителствените митинги в Иран и намалените доставки от страна на Организацията на страните износителки на петрол. За първи път от 2014 г. двата основни вида петрол започват годината с цени над 60 долара за барел.
Фючърсите върху американския лек суров петрол с доставка през февруари се повишиха с 0,38% по време на азиатската сесия и се търгуваха за 60,69 долара за барел. При сорта Брент повишението е с 0,57% до 67,25 долара за барел, като достигнаха най-високия си връх от май 2015 г.
Според анализатори въпреки че протестите в Иран нямат връзка с добива и износа на петрол, несигурността в една от петте най-големи производителки на черно злато в света създава трусове на пазарите.
„Намаляването на запасите в световен мащаб и силният икономически растеж компенсират възстановената работа на петролопровода Forties в Северно море и на този в Либия“, коментира Джефри Халей, старши пазарен анализатор в сингапурската компания Oanda, цитиран от Ройтерс. Съоръжението Forties, което е с капацитет от 450 хиляди барела на ден, заработи отново на 30 декември 2017 г. след непланирано спиране.
Пазарите на петрол продължават да усещат влиянието на решението на ОПЕК и Русия за намаляване на производството, което е в сила от януари 2017 г. и се очаква да продължи през цялата 2018 г. В същото време запасите от суров петрол в САЩ са намалели с почти 20% от историческите си стойности от март месец до 431,9 милиона барела. Силното търсене от страна на Китай също подкрепя възходящата цена на петрола.
Единствено очакванията за повишаване на производството на петрол в САЩ до 10 милиона барела на ден може в известна степен да попречи на прогнозите за ръст на цените през 2018 г., отбелязва Ройтерс.
На стоковите пазари златото също поскъпва с 0,14% до 1311,10 долара за тройунция. На валутните пазари обаче стойността на щатския долар се понижи спрямо кошница от шест валути до 92,128 пункта. Индексът достигна най-ниската си стойност от 2003 година насам в последния работен ден на 2017 г. Спрямо йената доларът остана почти без промяна на ниво от 112,68 йени.
*Информацията е актуална към 9:45 часа