Металите са безспорните царе сред суровините и са сред най-добре представящите се инвестиции благодарение на китайските власти, пише Bloomberg.
Докато енергията и земеделските суровини са в пренаситени пазари, първите шест суровини в индекса Bloomberg Commodity Index са метали и това се дължи на основно на обещанията на Пекин да използва контрола си над местните производители, за да овладее предлагането.
Алуминият поскъпна с 20% тази година и издърпа медта, цинка, златото, среброто и никела нагоре в индекса. Същевременно други суровини от захар и соя до петрол поевтиняха. Според измерител на лондонската борса за метали цените на шестте индустриални метала са поскъпнали до най-високото си ниво от над две години, надминавайки активи като американските акции и облигации.
„Не виждам нещо, което да ме накара да се съмнявам, че тези основни метали са в бичи пазар“, казва Гай Улф, директор на звеното за пазарни анализи в Marex Spectron Group. „Тъй като хората започват да осъзнават, че причините за поскъпването са стабилни и устойчиви, това ще донесе още пари на пазара“, допълва той.
Ситуацията контрастира с тази при петрола, който все още е под 50 долара за барел (американският лек суров петрол WTI – бел.ред.). Излишна продукция има и на земеделските пазари, включително при соята и захарта, а Европейският съюз планира да позволи на фермерите да засаждат колкото си искат соя.
Алуминиевата индустрия, която беше затънала в свръхпредлагане заради срива на търсенето след глобалната финансова криза преди 10 години, сега овладява резервите. От 7-те млн. тона излишък от 2008 до 2011 г. 5 млн. метрични тона са били употребени, показват данни на CRU Group.
Цените се повишиха тази година и заради очакваният, че плановете на китайското правителство да свие местния производствен капацитет ще доведе до глобален дефицит на метала.
Китай стои и зад подема при медта до най-високото му ниво от близо три години, тъй като усилията на властите да насърчат икономическия ръст стимулираха търсенето на промишлени продукти. Нарастващото потребление в Китай, както и смущенията в минното дело по света доведоха до бичи залози от страна на редица хедж фондове.
По-слабият долар също подкрепи цените на металите, като ги направи по-евтини за играчите на ключови пазари като Китай. Тази година доларовият индекс на Bloomberg се понижи с 8% и се насочва към най-големия си годишен спад откакто измерителят беше съставен през 2004 г.
Златото е суровина, където САЩ имат силно влияние, a благородният метал поскъпна с 11% от началото на годината. Непрестанният поток от остри коментари от страна на президента Доналд Тръмп, включително реториката срещу Северна Корея тази седмица, доведоха до най-големият еднодневен ръст при златото от близо 3 месеца.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.