Цените на петрола се понижиха по време на европейската търговия във вторник, след като през предходната сесия достигнаха най-високото си ниво от около месец на фона на нарастващите очаквания страните от ОПЕК да удължат прилагането на споразумението за свиване на добива и след края на юни, съобщава Investing.com.
Американският лек суров петрол WTI понижи цената си с 44 цента, или с около 0,9%, до 50,69 долара за барел към 9:45 часа българско време. WTI отчете четвърти пореден ръст в цената в понеделник, като достигна най-високото ниво от 19 април.
На лондонската борса ICE европейският бенчмарк Брент с доставка през юли поевтиня с 45 цента до 53,42 долара за барел, след като през предходната сесия също докосна най-високото си ниво от 19 април от 54,37 долара за барел.
Петролните министри от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и други големи производителки ще се срещнат в четвъртък във Виена, за да решат дали ще удължат настоящото споразумение за ограничаване на производството и след 30 юни.
През ноември миналата година ОПЕК и 11 други държави извън организацията, включително Русия, постигнаха споразумение да съкратят производството с около 1,8 млн. барела на ден между 1 януари и 30 юни тази година.
Повечето пазарни анализатори очакват петролният картел да удължи споразумението за най-малко 9 месеца, тоест до март 2018 г., в сравнение със само 6 месеца, както се очакваше по-рано.
Според някои ОПЕК дори обмисля възможността за още по-голямо съкращаване на обемите на производство, но не е ясно дали ще намери поддръжници за тази идея.
Засега споразумението за намаляване на производството има слабо въздействие върху световните запаси, дължащо се на нарастващите доставки от производители, които не са участвали в споразумението, като например Либия, както и заради засиления шистов добив в САЩ.