Цените на петрола се понижават с над 1% в понеделник, след като инвеститорите рязко понижиха залозите си, че суровината ще поскъпва, съобщава Ройтерс.
В петък компанията за услуги в нефтената индустрия Baker Hughes съобщи, че броят на нефтените платформи в САЩ се е увеличил с 14 през миналата седмица, като това допринася за мечите нагласи. Общият брой на платформите така достига 631, което е най-високото ниво от септември 2015 г. Това възстановяване се очаква да насърчи добива на шистов газ през април и то с най-бърз темп от шест месеца.
Към 13:30 часа българско време в понеделник американският лек суров петрол WTI поевтинява с 1,03% до 48,80 долара за барел, а европейският бенчмарк Брент изтрива 0,79% от цената си до 51,35 долара за барел.
„Имаме рекордни разпродажби през седмицата до 14 март и те все още не са приключили“, казва Карстен Фрич, старши анализатор на пазара на суровини в Commerzbank във Франкфурт.
Мечите нагласи са допълнително подхранени от очаквания по-висок добив в Либия. За северноафриканската страна е направено изключение от договорката на ОПЕК за понижаване на добива на петрол. Националната петролна корпорация заяви увереността си, че ще си върне контрола над двете ключови пристанища с общ капацитет за износ от 600 хил. барела дневно.
WTI поскъпна миналата седмица с 29 цента (0,6%) до 48,78 долара за барел и по този начин сложи край на двуседмичната губеща серия.
Европейският бенчмарк Брент финишира сесията в петък на ниво 51,76 долара за барел. Седмичното поскъпване при този сорт възлезе на 39 цента (0,8%), което беше първият седмичен ръст от три седмици насам.
Според проучване на Ройтерс сред пазарни анализатори ОПЕК ще трябва да удължи срока на действие на споразумението за понижаване на добива и след края на юни, тъй като продукцията в САЩ се възстановява.
Още новини и анализи за петролния пазар четете тук