Петролните фючърси поевтиняха в петък до най-ниското си ниво от края на ноември, записвайки седмичен спад от около 9% заради опасенията, че нарастващият шистов добив в САЩ ще засенчи усилията на ОПЕК за понижаване на добива, съобщи Investing.com.
Американският лек суров петрол WTI с доставка април поевтиня в петък с 88 цента (1,8%) до 48,49 долара за барел. По-рано през сесията този сорт петрол поевтиня до 48,31 долара – ниво, невиждано от 30 ноември. За седмицата WTI изгуби 4,84 долара (близо 9%), което е най-големият седмичен спад от пет месеца.
На лондонската борса ICE фючърсите върху Брента с доставка май поевтиняха в петък с 82 цента (около 1,6%) и затвориха сесията на ниво 51,37 долара за барел. По-рано по време на сесията Брентът достигна 51,14 долара за барел – най-ниското ниво от 30 ноември. За седмицата този сорт петрол поевтиня с 4,53 долара (8,1%) - пето поредно седмично понижение.
Данни от компанията за услуги в нефтената индустрия Baker Hughes показаха, че броят на нефтените платформи в САЩ се е повишил с 8 миналата седмица, което е осми пореден седмичен ръст. Така броят им става 617 – най-високият от октомври 2015 г.
В сряда пък Администрацията за енергийна информация обяви, че петролните резерви в САЩ са се повишили с 8,3 млн. барела предходната седмица до пореден исторически връх от 528,4 млн. Така петролните запаси растат девета поредна седмица.
През последните три месеца петролът се търгува в тесен рейндж от около 5 долара, тъй като пазарните нагласи са разкъсвани между нарастващите резерви и шистов добив в САЩ, от една страна, и надеждите, че свръхпредлагането ще намалее, от друга.
Кувейт ще проведе заседание на министрите на 26 март, на което ще присъстват представители на ОПЕК и на държави извън картела. По време на срещата ще се разгледа до каква степен се спазва договорката за понижаване на добива и дали е нужно тя да се продължи и след юни.
Към 9:45 часа българско време в понеделник WTI поевтинява с 0,56% до 48,22 долара за барел, а Брентът отчита спад в цената си от 0,41% до 51,16 долара за барел.
Още новини и анализи за петролния пазар четете тук.