Фючърсите върху петрола поевтиняха в петък, отдръпвайки се още повече от най-високите си нива от януари насам. Опасенията за нарастващия добив и резерви в САЩ засенчват оптимизма, че Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и други водещи държави производителки ще спазят договорката си и ще намалят продукцията, посочва Investing.com.
Американският лек суров петрол WTI с доставка април финишира седмицата на ниво 53,99 долара за барел, изпращайки седмицата с ръст от 13 цента (близо 0,3%). Във вторник този сорт петрол достигна 55,03 долара за барел – най-високото ниво от 3 януари тази година.
На борсата в Лондон европейският бенчмарк Брент изпрати седмицата на ниво 55,99 долара за барел, като спадът за седмицата възлезе на 71 цента (около 1,3%). Това беше трето поредно седмично поевтиняване.
Данни на компанията за услуги в нефтената индустрия Baker Hughes от петък показаха, че броят на нефтените платформи се е увеличил с 5 миналата седмица, което е шесто поредно седмично повишение. Така общият броя на платформите става 602 – най-много от октомври 2015 г.
Петролът се търгува в тесен рейндж в рамките на около 5 долара през последните два месеца, тъй като нагласите на пазара са раздвоени между надеждите, че свръхпредлагането ще бъде овладяно, и очакванията за ръст в шистовия добив в САЩ.
ОПЕК наистина отпразнува етапна победа, а на пазара се очаква членовете на организацията да спазват дисциплина, както и ново намаляване на запасите. През последните месеци цената на петрола се оказа резистентна спрямо опитите за корекции, което говори по-скоро са краткосрочен възможен скок на цената. Повечето анализатори обаче не очакват, че скокът ще е от критична големина за световната икономика. Високата динамика на петролния сектор в САЩ кара анализаторите да смятат, че при по-висок ръст на цената там ще се увеличи и производството, което ще я върне отново на по-поносими нива.
Към 9:50 часа българско време в понеделник WTI поскъпва с 0,69% до 54,36 долара за барел, а Брентът записва ръст в цената си от 0,76% до 56,74 долара за барел.
Още новини и анализи за петролния пазар четете тук.