Руският петролен гигант “Роснефт” е подписал споразумение за инвестиции и поръчки на петрол с либийската държавна компания National Oil Corp (NOC), съобщи Bloomberg. Все повече компании се завръщат в северноафриканската държава, за да имат достъп до най-големите петролни залежи в Африка.
„Роснефт“ се е съгласил да инвестира в проучвателни дейности и добив в Либия, се казва в съобщението на либийската NOC, без да се уточнява обемът и времето на инвестициите. Отделно компаниите са подписали друг договор за изкупуване на либийски петрол от страна на „Роснефт“.
Сделката е част от усилията на NOC да насърчи инвестициите от чуждестранни компании, които да помогнат за повишаване на добива до 2,1 млн. барела дневно до 2020 г. От “Роснефт” са отказали на Bloomberg коментар по телефона.
Либия, която е една от най-малките производителки в ОПЕК, се опитва да съживи добива и продажбите на петрол въпреки продължаващата политическа безизходица и конфликтите между различни въоръжени групи.
Всяко едно повишение на добива може да подкопае усилията на ОПЕК за справяне със свръхпредлагането. Преди Арабската пролет през 2011 г. Либия добиваше по 1,6 млн. барела дневно.
За страната беше направено изключение от споразумението между ОПЕК и редица други големи производителки за съвместно свиване на добива с 1,8 млн. барела дневно.
Джададала Алаокали, който членува в борда на NOC, заяви миналата седмица, че добивът в Либия е надвишил 700 хил. барела дневно и се очаква да достигне 1,2 млн. барела дневно до август и 1,7 млн. барела до март 2018 г., когато пристанищата и терминалите би трябвало да работят на пълен капацитет.
В момента италианската Eni и френската Total казват, че работят без проблеми в Либия, а американската Schlumberger e подновила дейността си преди около три месеца.
На 25 януари в Лондон NOC и BP са обсъждали сътрудничество в сферата на проучванията и добива. Либийските власти са се срещали и с представители на германската компания Wintershall на 8 февруари.
Най-голямото петролно находище в Либия „Шарара“ се експлоатира от испанската Repsol и заработи отново през декември. На полето „Ел Фил“ се очаква да започнат сондажи в рамките на месец и да се добиват първоначално 75 хил. барела дневно. Тези две находища имат общ капацитет от около 450 хил. барела дневно, посочва Bloomberg.
преди 7 години - 2019 г. В этот период подразделение Роснефти Rosneft Trading SA будет закупать черное золото у иракских курдов. Договор предусматривает предоплату."Нещо ми се върти в дъртата кратуна, че най-богатите нефтени полета в Ирак беха около Киркук, а това май беше точно иракски Кюрдистан... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години *** то верно бе, аз уж на майтап... Те още една днешна новина от Роснефт... хихи... "Компания Роснефть заключила соглашение с региональным правительством Иракского Курдистана о сотрудничестве в области разведки, добычи, инфраструктуры, логистики и трейдинга углеводородов. Контракт был подписан в рамках конференции IP Week в Лондоне. В пресс-службе российской компании сообщают, что договор рассчитан на 2017 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Хихи... Половината ирански нефт се продава от руснаците, сега и либийския натам се насочва, не е ясно и колко от венецуелския държат - там е още мъгла... Да не се окаже некой ден, че руснаците, докато разпенявините *** от риберал-***^дал-запада са ги замеряли със санкции, са реализирали схемата на американците от 70-те години и са си запечатали кладенците на техна територия, докато са ставали най-големия продавач на нефт в света... хихи... отговор Сигнализирай за неуместен коментар