Всяко „нещо“ идва отнякъде. Дали говорим за iPhone или за батерия, дори най-сложните технологични устройства са изградени от суровини, които идват от мина, ферма, кладенец или гора някъде по света, коментира VisualCapitalist.
Интересно е да се проучи произходът на най-важните суровини в света, тъй като производството на определени материали е много по-концентрирано на определени места от други.
Петролът, например, се извлича от много страни по света, защото се образува при сравнително универсални обстоятелства. Петролът представлява и гигантски пазар и стратегически ресурс, затова някои страни са готови да го произвеждат дори на загуба.
Трите най-големи страни производителки на петрол в света са САЩ, Саудитска Арабия и Русия, но те държат само 38% от целия пазар.
Разликите с пазара на някои основни метали, като желязо или олово, са ясни. Китай употребява зашеметяващ обем суровини, за да захранва заводите си и затова се опитва да произвежда колкото се може по-голяма част от тях.
Само Китай произвежда 45% от световното желязо и 52% от оловото. Австралия също намира начин да се възползва от това: страната е вторият по големина производител на всяка от тези суровини и доставя по-голяма част от тях на китайските си търговски партньори. Общо две трети от световното желязо и олово идва от тези две страни, което прави производството им изключително концентрирано.
Но дори това бледнее в сравнение с пазара на платина, чието производство е силно концентрирано само в няколко страни. Южна Африка добива 71% от платината в света, а Русия и Зимбабве общо допринасят за още 19%. Това означава, че една на всеки 10 тройунции платина идва от страна извън тези три източника.
Още графики можете да разгледате тук