IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Петролът поевтинява след ръст в резервите в САЩ

По-късно днес се очакват официалните данни на Администрацията за енергийна информация

10:15 | 26.10.16 г. 5
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Цените на петрола се понижават в сряда, след като ден по-рано беше съобщено за ръст в резервите в САЩ, съобщава Investing.com.

Американският лек суров петрол WTI поевтинява с 1,14% до 49,39 долара за барел, а цената на европейския бенчмарк Брент се понижава с 0,91% до 50,33 долара за барел към 10:00 часа българско време.

„Петролът е в отстъпление, след като данните на Американския петролен институт показаха ръст от 4,8 млн. барела през изминалата седмица на фона на очаквания за повишение от 1,7 млн. барела“, казва Джефри Хейли, старши пазарен анализатор в инвестиционния посредник OANDA в Сингапур. 

По-късно днес ще бъде публикуван официалният доклад на Администрацията за енергийна информация.

Пазарните участници следят и динамиката в курса на долара. През нощта във вторник срещу сряда доларовият индекс достигна деветмесечен пик заради очакванията, че в края на годината Федералният резерв на САЩ ще повиши лихвените проценти. Така суровините, деноминирани в долари, стават по-скъпи за притежателите на други валути.

„Техническата съпротива при Брента над 50 долара за барел може също да насърчава известна активност“, казва Майкъл Маккарти, главен пазарен стратег в CMC Markets в Сидни.

Според някои трейдъри коментарите за евентуалната сделка за понижение на добива в ОПЕК също натежават на цената на петрола. Ирак, който е вторият по големина производител в картела, поиска потенциалните понижения в добива да не се прилагат за страната с аргумента, че има нужда от средства за борба срещу „Ислямска държава“.

За други членки на групата, включително Либия и Нигерия, вероятно ще се направи изключение, а Иран, Венецуела и Индонезия се очаква да не понижават добива.

Освен ако Русия не се присъедини към усилията на ОПЕК, тежестта от потенциалните съкращения ще се стовари основно върху Саудитска Арабия, Кувейт и Обединените арабски емирства.

Още новини и анализи за петролния пазар четете тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:20 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 1 rate down comment 3
akomodacia
преди 8 години
Ми кой ви кара да плащате бе? Ръгай вода в резервоара и давай напред! Можеш да правиши пластмаси от коноп ако искаш! Само, че това ходи го разправяй на индустриални гиганти като BASF, които дават работа на хиляди. За екологичните последствия манипулатори много, истини малко. Нали си наясно, че тоя картел не са го създали камиларите?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 1
red6
преди 8 години
One mans' trash is another mans' treasure. Демек всички трябва да плащаме на група ленивци, дето са свикнали да се хранят те и държавиците си, заради това че седят върху огромно нефтено петно и цял живот искат да забиват маркуча и да тече злато, а те само да си чешат макарите. Е айде не.Да не говорим и че екологичните последствия ще ги ядем всички, а дивидентите от петрола - само "късметлиите". Баста.Трето - ако 5 фирми се договарят една с друга как да модифицират пазара, то това е картел и съда трябва да ги подгони. Когато обаче десетина държави се договарят за цените на петрола, то това е картела ОПЕК с който всички са ОК?! Е няма такава наглост...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 6
akomodacia
преди 8 години
От морална гледна точка ниските цени на суровина която върти около себе си 1.7 трилиона долара годишно е доста неприятна новина за света като цяло. Защото за мислещия е ясно, че освен злини с парите генерирани от петрол и газ (което не отричам), тия пари създават хиляди нови бизнеси и милиони работни места. Ако малко се поинтересуваш, ще разбереш, че в момента огромен процент от Южна Америка, Африка, близкия изток, Норвегия, Канада, Мексико, част от щатите, Русия, Индонезия, Малайзия и т.н. страдат от тия ниски цени, а в света в който живеем няма как това да не се отрази на останалите. Чисто технически тезата ти за много дълго ниски цени е неоснователно, тъй като всички находища изискват големи инвестиции за да могат да фунционират на добър капацитет и след като в петролната индустрия е пълно мъртвило в момента то до 1 максимум две години момента на изтощаването на находищата ще настъпи, а с него ще дойде и момента на повишаването на цените.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 8
watergateory
преди 8 години
Глобалните пазари трябва да се пресекат! Неможе ония ден да ми говорят, че им намалели залежите, след което се вдигна петрола, а днес обратното...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още