Износът на пшеница от Русия не отговори на очакванията през този сезон, тъй като спадащите цени обезкуражиха някои земеделци да продават продукцията си, съобщава Bloomberg.
Износът от Русия през трите месеца от началото на сезона, започнал през юли, вероятно ще възлизат на 9 млн. метрични тона, което е с 8% по-малко в сравнение с два сезона по-рано, показват данни на компанията за проучване и анализи „СовЕкон“, базирана в Москва. Според експертите това е сравнително нисък обем, тъй като Русия, която е най-големият износител на пшеница в света, сега жъне най-голямата си реколта.
Износните цени на руската пшеница се понижиха до най-ниското си ниво от поне шест години през юли заради очаквания за добра реколта. След като показаха сигнали за възстановяване, цените отново се понижиха, след като Египет въведе забрана за внос на пшеница с дори минимално наличие на най-разпространената паразитна гъба „Мораво рогче“ (ergot fungus) по културата. Малко след това северноафриканската държава направи обратен завой и отмени забраната, след като трейдърите бойкотираха търговете.
„Ситуацията е изключително неприятна“, казва Александът Корбут, вицепрезидент на Руският съюз на зърнопроизводителите. „С понижението на цените естествена реакция на фермерите беше да се придържат към зърното с добро качество“, допълва той.
Компанията „СовЕкон“ не е използвала данни от митниците за миналата година с аргумента, че не може да разчита на тези числа, тъй като властите понякога бавят регистрацията на пратките, за да се справят с данъка, въведен в началото на миналия сезон. Според консултантите реколтата този сезон се е увеличила с 15% до 71 милиона тона.
Египет сега е обратно на пазара, изкупувайки 240 хил. тона руска пшеница на търг в четвъртък, след като върна политиката за толеранс на 0,05% наличие на „Мораво рогче“, което е международен стандарт.
„Ако покупките продължат цените на руската пшеница ще се повишат до нива, невиждани преди забраната от страна на Египет, и може да накарат други земеделци да отправят оферти“, казва Владимир Петриченко, генерален директор на „ПроЗерно“. Месечните доставки може да се повишат с до 4,5 млн. тона през октомври, прогнозира той.
преди 8 години пак ли ше ***, аве мъка ве, много мъка има по тоя руски свят .... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Абе, изобщо, град се задава, бащицее...! Руски глад блумбъргов... хихихи... отговор Сигнализирай за неуместен коментар