Цената на петрола остава на тримесечно дъно в сряда, като високите резерви на петролни продукти помрачават перспективите пред пазара на суровината, съобщава MarketWatch.
Според Citi Research се наблюдават негативни технически тенденции, както и мечи фундаментални нагласи в краткосрочен план.
Фючърсите върху американския лек суров петрол WTI се понижават с 0,42% до 42,74 долара за барел, а тези върху европейския бенчмарк Брент записват спад от 0,46% до 45,02 долара за барел.
В сравнение с февруари, когато петролът струваше около 26 долара за барел, цените се повишиха значително, като ръстът беше предизвикан от редица смущения в доставките.
Някои от тези фактори обаче вече не са налице, като например стачки или пожарите в Канада, и пазарните участници насочват вниманието си обратно към фундаменталните фактори, а те говорят за трупане на резерви по света.
В САЩ въпреки разгара на сезона, когато се шофира повече, запасите от бензин възлизат на 241 млн. барела, което е с 12% над петгодишната усреднена стойност, посочват от S&P Global Platts.
Китай, който е най-големият потребител на петрол в света, също увеличи износа на дестилати през последните няколко седмици.
Опасенията се коренят в това, че нарастващото свръхпредлагане на бензин ще накара рафинериите да купуват по-малко суров петрол. Това от своя страна ще увеличи пренасищането и ще окаже натиск над цените.
Днес се очакват официалните правителствени данни за резервите в САЩ миналата седмица. Анкета на Wall Street Journal показва, че прогнозите са за спад от 1,6 млн. барела.
Във вторник Американският петролен институт обяви понижение в резервите в размер на 827 хил. барела.
Още новини и анализи за петролния пазар четете тук.