Спекулативните залози за по-високи цени на петрола сорт Брент достигнаха рекордни нива през април, свръхпредлагането все още владее пазара, обяви Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) в своя месечен доклад за май, цитиран от CNBC.
Петролните фючърси отчетоха ръст от над 8% до над 40 долара за барел през април, докато пазарните настроения се оказаха подобрени заради признаците, че глобалното пренасищане може да намалее, обяви ОПЕК.
Данните идват само ден, след като Международната агенция по енергетиката (МАЕ) обяви, че световните петролни пазари вървят към дълго чакано равновесие.
Междувременно ОПЕК остави непроменена своята прогноза търсенето на черно злато на 1,20 млн. барела на ден през 2016 г.
Всички погледи сега са насочени към следващата среща на ОПЕК на 2 юни, на която няма изгледи организацията да отстъпи от решението си от ноември 2014 г. да произвежда на пълни обороти. По този начин картелът защитава пазарния си дял от страни извън него, особено от шистовите компании в САЩ.
Саудитската държавна петролна компания Saudi Aramco обяви във вторник, че производството й ще бъде малко по-високо тази година.
Страната прикова вниманието към себе си миналия уикенд, когато дългогодишният министър на петрола Али Ал Наими беше заменен от Халед ал Фалих, бивш президент на Saudi Aramco.
Новият министър, отговарящ за петролната политика на кралството, сигнализира, че не предстои драматична промяна в политиката на саудитците.
„Свръхпредлагането продължава да е проблем, а запасите са на рекордно високи нива. Инвеститорите се надяват силното търсене, особено на бензин и по-слабата продукция извън ОПЕК да помогнат за намаляването на свръхпредлагането“, пише ОПЕК.
Експертите посочват увеличение на спекулативните позиции, залагащи на по-високите цени, което подсилва нарастващия оптимизъм, че петролът и другите суровини са отново на мода сред индтитуционалните инвеститори.
В края на април инвеститорите увеличиха своите бичи позиции върху петролните фючърси и опциите до нов 10-месечен връх, докато цените достигнаха най-високото си ниво тази година с надеждата, че по-силното търсене ще помогне за стопяването на рекордните запаси“, съобщиха от организацията.
Данни на международния борсов оператор ICE в края на април показват, че спекулативните залози за по-високи цени на Брента достигат рекорден връх през април, най-силното месечно покачване от седем години.
преди 8 години През 1956год. в САЩ главният геолог на Shell Мериан Кинк Хъбърт - http://***.hubbertpeak.com/hubbert/ казва ,че 1970год. ще е пикът на петрола в САЩ и точно така става и после говори пред Конгреса на САЩСлед кризата през 70-те Джими Картър(президент на САЩ) поръчва и 1980год. има официален държ.доклад за запасите и политиките на САЩ водят до убийства на милиони след 20 секунда тук - https://***.youtube.com/watch?v=incycb3wUL8Въпроса е защо 1996год. убиха ел.колата - http://***.emic-bg.org/news/item/663Тоест защо 20-30год. не се прави нищо ?!Престъпленията на САЩ са много и съм събрал фактите - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1569004520044443 Капитализмът окончателно отстъпи място на кредитизма, който по същество е типична измамна схема на Понци ... Все още има изход и първата стъпка към него е да си признаем, че така не може да продължава занапред ... Bulgaria On Air THE INFLIGHT MAGAZINE - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1752811994997027 отговор Сигнализирай за неуместен коментар