С вдигането на западните санкции Иран става все по-интересна държава за петролните и газовите компании, които не само търсят начин да закупят суровина, но и планират инвестиции в развитието на петролни съоръжения, както и на нови находища.
Една от тях например е френската Total. Иранският министър на петрола Бижан Намдар Зангане коментира, че гигантът е проявил интерес към терминала за втечнен газ в страната, пише Natural Gas Europe.
Иран започна строителството на съоръжението през 2007 г. и вложи в него към 2,5 млрд. долара. Заради наложените санкции срещу страната обаче работата по него беше спряна, като само около половината от планираните дейности по терминала са изпълнени. Капацитетът на терминала е около 10 млн. тона втечнен газ годишно.
Допълнително Total е пред финализиране на сделката за закупуване на петрол с National Iranian Oil Company (NIOC). Договорът ще бъде подписан на 16 февруари и по силата му Total ще получава по 160 хил. барела петрол на ден.
Зангане очаква в Иран да пристигнат и представители на италианската Eni, които да подпишат договор за покупката на 100 хил. барела петрол на ден, а италианската рафинерия Saras проявява желание да купува по 60-70 хил. барела на ден от Иран.
Техеран скоро ще върне позициите си и на гръцкия пазар, посочва Press TV. До налагането на санкциите през 2011 година гръцката Hellenic Petroleum беше един от най-големите европейски клиенти на Иран, изкупувайки към 20% от петрола, внасян в Европа.
Сега рафинерията беше първата, която подписа договор с NIOC за доставка на петрол след вдигането на западните санкции.
И Атина не скрива апетитите си да се превърне във фактор при вноса на енергийни суровини от Иран в Европа. В момента гръцкият премиер Алексис Ципрас е на двудневно посещение в Иран, като една от основните теми на разговорите му е енергетиката. Според гръцкото издание „Катимерини“ в резултат на разговорите Hellenic Petroleum може да възстанови вноса на ирански петрол още през втората половина на годината.