След 2015 година, която донесе разочарование за инвеститорите в редица активи - от акции на американски компании и на развиващите се пазари до junk облигации, очакванията за 2016 година са скромни, пише The Wall Street Journal.
Някои виждат в отминалата година лоши сигнали. Два основни американски борсови индекса записаха първите си годишни понижения от финансовата криза насам, а цените на петрола се сринаха. Развиващите се пазари и junk облигациите също са в затруднено положение.
Други виждат пониженията като момент за почивка за някои пазари, за да си поемат дъх след години на силни ръстове.
Макар големите повишения да бяха характерни за пазарите в периода на възстановяване след финансовата криза от 2008 г., много инвеститори са на мнение, че подобни ръстове днес е трудно да бъдат постигнати и очакват в най-добрия случай леки повишения тази година.
„Трябва да бъдете много сдържани в очакванията си”, коментира Марджи Пател, старши портфолио мениджър в Wells Fargo Funds. Тя прогнозира едноцифрени процентни повишения за основните американски борсови индекси тази година.
„Доста е трудно да се посочи един сектор или индустрия, за който да кажем – тук ще има много, много силен ръст”, казва тя. „Няма много неща, за които да сме ентусиасти, и има много други, за които да се притесняваме”, допълва тя.
Резултатите на американските фондови пазари за 2015 г. се различават рязко от постиженията от предходните три години. След като нарасна с 46% от 2012 до 2014 г., индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average падна с 2,2% през миналата година. S&P 500 пък се понижи с 0,7%.
Въпреки че повечето анализатори на Wall Street очакват повишения на американските борси тази година, те предвиждат и по-силна волатилност в сравнение с миналото. От 16-те инвестиционни банки, които са публикували прогнози за тази година, две трети очакват S&P 500 да приключи 2016 година на равнище, което е с по-малко от 10% над нивото на затваряне от миналата година.
Някои инвеститори казват, че е нормално да се направи пауза при подобен „бичи” пазар, който е с най-голяма продължителност от 90-те години на миналия век. Като се включат дивидентите, S&P 500 е донесъл възвръщаемост от 249% след дъното на кризисния период от 2009 г.
В миналото годините, през които индексите са бележели скромни изменения или са оставали почти без промяна, често са предшествали големи ръстове. През всяка от трите години след 2011 г., през която S&P 500 остана почти без промяна, индексът записа двуцифрени ръстове в процентно изражение.
Въпреки това забавянето на икономическия ръст по света остава основен проблем за глобалните пазари. Забавянето на Китай и други развиващи се икономики накара Международния валутен фонд да намали няколко пъти прогнозата си за ръста миналата година. За 2016 г. прогнозата е за разширяване на световната икономика с 3,6%.
За тази година анализаторите очакват печалбите на компаниите от състава на S&P 500 да се увеличат със 7,6%, по данни от FactSet, но според инвеститорите евентуално по-голямо икономическо забавяне, нов спад на цените на петрола или допълнително поскъпване на долара могат да ограничат тази стойност.
Питър Стурнарас, който управлява 16,2 млрд. долара във фонд на BlackRock Inc., очаква американските акции да поскъпнат в унисон с ръста на печалбите, който той изчислява да е между 5% и 10% тази година. Той обаче допълва, че „има неща, които са много по-притеснителни тази година, отколкото бяха в края на 2014 г.".
Развиващите се пазари продължават да изглеждат нестабилни. Миналата година акциите на компаниите от развиващите се пазари бележат спад от 17%, по данни от MSCI Inc., а облигациите в местна валута са загубили 15% според J.P. Morgan Chase & Co.
Има обаче и една причина за оптимизъм – икономическият ръст в развиващите се пазари все още изпреварва този в развитите и се очаква да се ускори до средно 4,5% през 2016 г. от 4% през миналата година, което би било първото ускоряване от 2010 г., сочат изчисленията на МВФ. Прогнозата на фонда обаче беше понижена няколко пъти през 2015 г.
Пазарът на облигации също затрудни инвеститорите през миналата година, но някои са оптимисти, че по-проблемните части от пазара са се подобрили.
Пазарът на облигациите с junk рейтинг се е стабилизирал донякъде след разпродажбите от декември, а по-голямата част от сътресенията останаха ограничени в енергийния и минния сектор.
Според някои инвеститори разпродажбите са понижили цените достатъчно, за да се намерят вече изгодни сделки, а относителната сила на щатската икономика носи добри перспективи за пазара на junk облигации като цяло.
преди 8 години Всеки път когато статуквото се срутва властта се оказва в ръцете на ектремисти - леви или десни. Адолф Хитлер е най-добрият пример за това, но този пример не е единствен. А в Германия напоследък се случват събития подобни на тези, довели нацистката партия на власт през 1933, както и във Франция и даже в САЩ. Винаги когато политиката на дадена партия се насочи радикално на ляво или дясно се появява мощна ответна реакция на това. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години "Тази политическа въртележка без съмнение ще завърши с голяма трагедия." Какво имаш предвид ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години През 2016 предстоят ключови местни избори в Германия, а местните избори през 2015 бяха същинска катастрофа за партията на канцлера Меркел. Най-лошите резултати от 1945г станаха факт през 2015 или само 16% за партията на Мути от гласовете в NRW спрямо 7% за AfD и 40% за социалдемократите. Очертава се рекордни загуби за Меркел във всички местни парламенти и тази година. Местните избори в Германия ще повлияят много негативно на еврото и ЕС, защото те ще сложат край на доминация продължила повече от цяло десетилетие. Партията на Меркел губи твърдото си ядно от гласоподаватели и в момента наблюдаваме ръст на крайно-левите и крайно-десните политики в страната точно както през 30-те години на миналия век. Тази политическа въртележка без съмнение ще завърши с голяма трагедия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар