IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

МАЕ: Пренасищането на пазара на петрол ще продължи и през 2016 г.

Забавянето на световния икономически растеж е една от причините за новите прогнози на организацията

20:03 | 13.10.15 г. 3
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Забавянето на световния икономически растеж заедно със стабилното производство на страните от ОПЕК (Организация на страните износителки на петрол) означава, че пренасищането на пазара на петрол ще продължи и през 2016 г., съобщава Financial Times, цитирайки водещия лидер в петролните прогнози.

Международната агенция по енергетика (МАЕ) заяви в месечния си доклад, че има подчертано забавяне“ в растежа на търсенето на петрол, докато стимулите от по-ниските цени избледняват, а икономическата активност в страните, които разчитат на приходи от суровините, отслабва.

В същото време, въпреки че сривът на цените на петрола ограничава растежа на добива от американските шистови компании и други страни извън ОПЕК, допълнителното производство от Иран и от други производителки в организацията ще гарантира, че излишъкът от петрол ще продължи и през следващата година.

Сривът на цените на петрола е подкрепил силния растеж на търсенето на суровината през тази година. МАЕ обаче очаква ръстът на търсенето да спадне до 1,2 млн. барела на ден през 2016 г. до общо търсене от 95,7 млн. барела на ден, което е под първоначалните прогнози за 1,4 млн. барела на ден. Това е в рязък контраст с по-силния от очаквания ръст на търсенето от 1,8 млн. барела на ден през 2015 г. и общото търсене от 94,5 млн. барела на ден.

МАЕ, която използва прогнозите на Международния валутен фонд (МВФ) за основа на оценките си, заяви, че световните икономически перспективи са „по-песимистични“. Фондът каза по-рано този месец, че световната икономика за 2015 г. ще се разрасне с най-бавния си темп от глобалната финансова криза насам.

Най-големите потребители в света, като САЩ и Китай, са увеличили покупките на суров петрол през тази година, след като шестгодишният минимум на цените на петрола повиши търсенето на бензин, казва МАЕ. Но „положителните настроения в следствие на по-ниските цени“ отмират на фона на „очакванията, че цените на суровия петрол няма да преминат през същите тежки загуби като през 2015 г.“, добавя организацията.

По-слабият икономически растеж на зависещите от петрол икономики като Канада, Бразилия, Венецуела, Русия и Саудитска Арабия, също ще повлияе на растежа на търсенето. „По-ниските цени на суровините, без промяна на останалите условия, в крайна сметка означават по-ниските публични разходи и потенциално намаляване на потребителските разходи в много от тези страни“, казва МАЕ.

Световните доставки на петрол са се задържали на 96,6 млн. барела на ден през септември, след като спадът на производството в САЩ и други страни извън ОПЕК се компенсира от по-високите доставки от самия картел.

Скъпите доставки, основно от извън ОПЕК, са принудени да напуснат пазара“, казва МАЕ. „Предлагането в САЩ, което бе двигател на растежа, вече бързо потъва“.

Предлагането на страните извън ОПЕК е спаднало със 180 000 барела на ден до 58,3 млн. барела на ден през септември, след като намаляването на разходите с над 20% от най-големите енергийни компании в света се е отразило на новите проекти и текущото производство. Очаква се добивът да е средно около това ниво през 2015 г. преди да спадне до 57,8 млн. барела на ден през следващата година заради все по-ниските цени на петрола.

Най-рязкото забавяне е в САЩ“, посочва МАЕ. „Очаква се по-нататъшно намаляване на производителната активност от началото на септември насам да ускори спадовете в производството на американския лек петрол“.

Годишната печалба в САЩ е намаляла до 300 000 барела на ден от 1,6 млн. барела на ден по-рано през годината.

Доставките на страните извън ОПЕК обаче надминават очакванията, а Бразилия и Русия отчитат рекордни производствени нива през август и септември.

Доставките на суров петрол на ОПЕК, водени от рекордния иракски добив, компенсиращ намаленото производство от Саудитска Арабия, са нараснали с 90 000 барела на ден през септември до 31,7 млн. барела на ден. През последна една година групата е добивала по 31,2 млн. барела на ден, което с 1 млн. барела на ден повече от същия период на миналата година.

Всичко за пазара на петрол можете да прочетете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:52 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 10 rate down comment 0
vzhekoff
преди 9 години
"Годишната печалба в САЩ е намаляла до 300 000 барела на ден от 1,6 млн. барела на ден по-рано през годината."Т'ва и гугъл-преводачът би направил по-смислен превод.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 2
iPyramid
преди 9 години
Сега, ще се случи следното:1.Мощен разцвет на платформите с морско базиране и дистанционните методи на проучване, т.к ще осъзнаем, че не е изследвана 2/3 от земята (океаните)2.Технологичен скок чрез MDP, т.к. за добро или лошо, под водата не е суша, и ще трябва да се "остъргват" огромни подводни обеми земна *** през много по-малко отвори /скъпо, да го ***/3.Въпреки скока в цената, откриваме нефт за ок още 300 години напред 4.Неудържимо глобално затопляне5.Гризваме дръвцето6.Невиждано замърсяване на океаните, катастрофата с Deepwater horizon ще ни се види детска игра /Не че нещо, ама много ще станат платформите, времето ще се влошава и оттам-ръст и утежняване на инцидентите/7.Окончателно осиране на планетата8.Край.Или нещо от вида.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 5
Атанасио
преди 9 години
Предлагането е повече от търсеното но трябва да се разбере един път завинаги ,че ''невидимата ръка'' на ''свободният '' пазар не може да избегне петролната катастрофа - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1431029987175231защото има 15год. технологично време за трансформацията на света за функциониране без петрол и защото не може да се откажем на 100% от петрола тоест трябва да си оставим за столетия напред Най-важното сега(тъй като сме пред свършен факт) е какво трябва да се направи за да не стане хаос и войни(коментар 1 и 3) - http://darikfinance.bg/***/116481#commentsЗапочва се със забрана на офшорките ,данък върху лихвите по държ.дългове и ''данък Тобин'' с цел 6% бюдж.излишъци които се инвестират в точно определени неща за да се избегне петролната катастрофа и глобалното затопляне
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още