IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Газпром и BASF ще приключат процеса по размяна на активи, въпреки санкциите

Руският газов доставчик сякаш преосмисля подхода си към Европа

21:34 | 04.09.15 г. 4
Газпром и BASF ще приключат процеса по размяна на активи, въпреки санкциите

Руският държавен гигант Газпром и германската компания BASF възраждат идеята за размяна на активи само няколко месеца, след като споразумението беше отменено заради конфликта в Украйна, съобщава Financial Times.

Неочакваният ход идва в момент, в който сякаш руският газов доставчик преосмисля подхода си към Европа – основният му пазар. Компанията изглежда по-решима от всякога да защити пазарния си дял на Стария континент и да изгради нови търговски връзки с големите енергийни групи, въпреки санкциите.

BASF съобщи днес, че двете компании са се съгласили да завършат размяната на активи. Така германската химическа група ще разшири производството си на петрол и газ и да излезе от търговията и съхранението на синьо гориво.
Според условията на сделката Газпром ще поеме пълен контрол върху съвместно експлоатираните съоръжения за търговия и съхранение на природен газ, включително и най-голямото подземно газохранилище в Западна Европа.

Руската група ще получи 50 на сто дял от операциите в Северно море на дъщерното дружество на BASF Wintershall, което проучва за нефт и газ край бреговете на Холандия, Великобритания и Дания.

В замяна Wintershall ще получи дялове в две западно-сибирски газови полета.

В същото време от OMV също са се съгласили да започнат ексклузивни преговори с Газпром за подобен суап. Компанията може да придобие 25% от проект за добив на природен газ в Сибир в замяна на някои активи, според запознат източник.

Когато руската компания внезапно отмени проекта си “Южен поток” през декември миналата година заради силната съпротива от страна на Брюксел, компанията взе решение да се изтегли от инвестициите си на Стария континент, припомня изданието.

Договорът на Газпром с Китай обаче не предлага защита от ниски цени, защото се основава на оптимистичен поглед върху петролния пазар. Надеждите явно са за сближаване с Брюксел, особено на фона на преговорите за уреждане на антитръстовите обвинения, които Европейската комисия повдигна.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:02 | 09.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 0 rate down comment 0
bgMan
преди 9 години
Е... не става само с пропагандни лозунги и клишета.Немците имат много козове, определят европейската политика и могат да се пазарят с руснаците.Кажи ми кой българин ще може да се пазари за каквото и да било с Русия? И самият проект за ЮП така както беше направен го доказа. Руският император гледа на нас като на роби здраво закопчани за него.Ако си обективен съпостави цената на ЮП с тази за СП-2 за километър подводна и надводна част и измамата и кражбата е очевидна. Отделно лихвата, която е двойна, а дивидент само "Ако..."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 0
ing5roff
преди 9 години
"Когато руската компания внезапно отмени проекта си Южен поток през декември миналата година заради силната съпротива от страна на Брюксел..." Всичко си идва на мястото...южния поток не отговарял на ЕС изискванията , ама затуй северен 2 отговаря супер ! Ми не мога да спра да псувам всички от преЦедента и *** до последния форумен *** , дет много вещо обаждаха как ше е пълна загуба тоА поток ...пък швабите са абдали...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 1
bgMan
преди 9 години
Даааа.И новият газопровод към ЕС вместо Южен Поток ще се казва Северен Поток 2, ще има максимален капацитет от 55 милиарда куб.м. годишно и т.н.Та санкциите май са само за глупаците и лузърите.Както се вижда за някои американски и немски компании няма никакви пречки. Голям покер се играе, а подобни *** като българските президент и премиер дори и за наблюдатели в тази игра не стават.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 2
dakl
преди 9 години
Всичко е ясно като бял ден. Север поток -2 е с капацитет 55 милиарда куб.м и директно от територията на Русия през Балтийско море пренася газта в Германия ,като отпадат всички реални или потенциални рекеетьори тип Украйна или Полша.Схемата копира нереализираният Южен поток и капацитетът също. С тази разлика че сега ние ще получаваме газ през няколко транзитни страни и толкова комисионера.Елементарно..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още