Потенциален ръст на доставките на природен газ от Иран и Египет може да изостри световното пренасищане, да преоформи световния пазар и да заплаши амбициите за износ от САЩ, съобщава Bloomberg, цитирайки Citigroup Inc.
Проекти от Северна Америка до Източна Африка и Австралия може да се окажат засегнати, след като Иран напредва с обработването на „свръхгигантското“ си поле с природен газ Южен Парс и след като Eni откри огромни ресурси в морето около Египет, казват анализатори от Citigroup в свой доклад, публикуван на 2 септември. Двете развития може да изместят търсенето на втечнен природен газ в Близкия изток и извън него, вероятно спирайки бъдещи проекти за износ на САЩ, коментира банката.
„Иран и Източното Средиземноморие, ключови региони в следващата вълна от световни доставки на природен газ извън САЩ, предприеха големи стъпки в края на август“, казва банката в доклада си. „Тези развития подготвят началото на голям тласък на газовото производство и може да допринесат за преоформянето на световния пазар“.
Разработването на вариант за износ на втечнен природен газ от Южен Парс, както и възможният ръст на египетски доставки от новото поле Зохр на Eni ще увеличат излишното предлагане заради по-високата продукция в САЩ, Източна Европа, Източното Средиземноморие и Катар, казват анализаторите.
Базираната в Хюстън Cheniere Energy Inc. планира да направи първите си доставки на втечнен природен газ през декември, отбелязвайки старта на нова вълна проекти, които би трябвало да превърнат страната в основен износител на газ. Повече от 50 кандидати са били регистрирани за износ на природен газ в САЩ.
Свръхзасищането от втечнен природен газ и спадът на цените повдигнаха въпроса и за жизнеспособността на традиционните договори за доставка между купувачите и продавачите, което доведе до нови видове дългосрочни сделки с повече гъвкавост на обема, дестинация и цените, обвързани с петрола, твърдят още анализаторите.
Цените на втечнен природен газ за доставки в Североизточна Азия се понижиха с повече от 60% от миналата година насам, а доставките към Европа са спаднали с 37%, твърди базираната в Ню Йорк Energy Intelligence в свой доклад. Фючърсите на природния газ в САЩ са намалели до рекордно ниски нива заради удвояването на запасите от април насам.
Запасите на природен газ в САЩ ще покажат увеличение през тази седмица от 2,7 млн. куб. м. с прекласифицираните доставки, сочат оценките на Citi.
преди 9 години Винаги ме е учудвала лакещината, в тази връЦка: *** от кеф, че Господарят им щял да завладее нови територии.И как да не ***, като може да им подхвърли отново я кокалче, я дори някой къс сланина. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Пич, само ще ти спомена, че около 1/3 от ел. енергията ти се произвежда от руски АЕЦ с руско ядрено гориво. Отделно цялата ти (бутафорна) армия все още е изцяло с руско оръжие. Тези нещя руснаците продъжават да ги произвеждат и изнасят. Само годишният износ на ядрени реактори, оборудване и гориво е между 10 и 15 млрд долара. От този порядък е и износа на оръжия, най вече изтребители, ПВО системи и др. Покрай спада на цените на петрола излезна статистика че за пръв път от доста време делът на петрола и газа е паднал под 50%. Друг въпрос е, че е заместен с метали, зърнени култури и т.н., но приказките ти някак не съответстват на числата. Апропо, виж как се движи пазарният дял на Газром във вноса към ЕС и вероятно ще откриеш още пукнатини в представите си. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години ....явно си мисли,че войните на сащ в Близкият изток и Украйна са за демократичните промени.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ех, Мето, Мето, надничар си ти и *** Стотинкаджия същи отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Не знам дали заплашват САЩ, тъй като те не изнасят все още към Европа, но да му мислят руснаците, чийто пазарен дял на европейския пазара, ще става все по-малък.А тъй като Русия не произвежда нищо други освен петрол и газ, глада и мизерията ще се завърне в необятната Рус. отговор Сигнализирай за неуместен коментар