IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ще доведат ли ниските цени на петрола до нова световна рецесия?

Със спада на цените на петрола на пазара има и губещи, и победители, но какъв ще бъде крайният резултат, пита икономист

15:29 | 02.09.15 г. 13
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Русия разчита значително на износа на петрол, за да финансира вноса си и разходите на правителството. Санкциите на Запада заради Украйна изстискват икономиката, а руските банки не могат да взимат заеми извън страната, за да обслужват чуждия си дълг. Това означава, че допълнителен спад на цените на петрола може да ускори връщането към състоянието на дефолт от 1998 г. Рублата се понижи до 66 за американски долар от 49 за долар през май, инфлацията е около 16% на годишна база, а икономиката се е свила с 4,6% през второто тримесечие спрямо миналата година.

При липса на други значителни източници на чужда валута Русия без съмнение ще продължи да добива и изнася петрол, дори ако цените се окажат под пределните разходи. А и кой знае какво може да направи президентът Владимир Путин, за да отклони вниманието в страната от тази отчайваща ситуация? Според Шекспир умиращият крал Хенри е посъветвал сина си, принц Хал, да „ангажира лекомислените умове с чуждестранни спорове“.

Енергийните акции вече сериозно поеха надолу заради слабите цени на петрола и дори Royal Dutch Shell загуби 35% от стойността на своите през последната година. Можем само да очакваме още трудности за спекулантите и инвеститорите, които държат петролни и подобни гаранции, ако цените на петрола се понижат до 10-20 долара за барел.

Фондовите пазари в Персийския залив също пострадаха и вероятно ще поемат още по-надолу при допълнително понижаване на цените на петрола, особено след като са контролирани от инвеститорите на дребно, които използват евтини кредити, за да натрупат значителна търговия със заемни средства. Саудитската борса се е представила най-добре в региона през тази година, отчасти заради очакванията за отварянето ѝ за чужденци през юни. И все пак засега тя отчита спад от 10% за тази година. Петролът формира 90% от приходите на Саудитска Арабия и 40% от брутния ѝ вътрешен продукт.

Федералният резерв на САЩ отлага повишаването на краткосрочните лихвени проценти, докато пазарът на търговия и данните за инфлацията не съответстват на очакванията ѝ, но в момента мнозина са на мнение, че централната банка ще промени политиката си преди края на 2015 г. Според автора обаче Фед ще задържи повишаването на лихвените проценти най-рано до следващата година. Но ако предприеме действия през тази година, а цените на суровините се понижат още, Китай се срине и започне дефлация, на централната банка ще ѝ иска да не беше предприемала стъпката.

Комбинацията на всички тези сили може да доведе до шок, който да ускори идването на следващата световна рецесия.

Още за влиянието на цената на петрола четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:53 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 10 rate down comment 3
doba
преди 9 години
Настоящите/надявам се и бъдещи/ ниски цени на суровините/в частност и горивата/ са уникален шанс за ускоряване на икономическия растеж.Особено в страните, нетни вносители, към които се числи България и ЕС.За всяка фирма, потребяваща от тях в големи размери, падането на цените дори и с малко е свободен ресурс.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 5
Pyramid
преди 9 години
"Гладните" производители и търговци и иноватори, захванали се с иначе нерентабилни /към момента на ниските цени/ технологии като шистовия добив и in-situ преработка на шистови въглеводороди в лек нефт. Ей сега, примерно, IEI, в израел, дискретно им се нашепва да влизат във фризера. Не е до всички но, тези ще го подухат, няма начин.Всъщност, има: Идват, питат, показва им се нещо, и поне по-малко ще си отварят бузите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 25 rate down comment 4
крас
преди 9 години
АБЕ ВИКИ, Аз ли нещо не мога да смятам, или ти правиш опит за ЕВТИНА МАНИПУЛАЦИЯ в полза на тези кото ни скубят с цените на горивата?!ВИЖ КАКВО СИ НАПИСАЛА:"Неочакваните ползи за американските потребители са значителни с понижението на средните цени на горивата с 24% до 2,47 долара за галон от 3,77 долара през юни 2014 г" ЗА КАКВИ 24% ПИШЕШ КОГАТО ТЕ СА НАД 34% !!!!!!!!!!!!Подобно понижение с близо 35% на горивата у нас е само мечта!!Представете си горивата да паднат с още 40 стотинки от сегашните!!ВИКИ, Дръж се естествено, а не като слуга на тези бандити!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 0 rate down comment 8
0pk
преди 9 години
Резултата е в ада :]Една песничка за настроение: https://***.youtube.com/watch?v=T_U7HxOzhWw
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 24 rate down comment 1
Pyramid
преди 9 години
...Което означава, че досега са ни КРАЛИ.Айде, стига са мъркали, пор фавор.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 32 rate down comment 2
Людени
преди 9 години
Цената на петрола не е ниска .... близка до НОРМАЛНАта е !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 40 rate down comment 0
ПИЧ
преди 9 години
Защо цените на петрола , които се понижават да водят до рецесия - откъде ги преписвате тия заглавия и статии. Когато петрола беше 120 долара - пак се казва че световния рестеж ще бъде ударен. Сега при 40$ пак рецесия.Напротив ниския петрол ще стимулира всички останали индустрии - най-вече транспорта, но и туризма (хората ще се движат по-евтино). Но също и хилядите производни на нефта - полиетилени, пропилени и какви ли още няма-безброй видове пластмаси и прочие.Има и куп ползи, за които аз не се сещам дори.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 20 rate down comment 5
Pyramid
преди 9 години
Не бих страдал толкова и при нулев растеж в брутно изражение, ако не страда достъпността и качеството на благата. Повечето "натрупвания" в областта на търговията (защото себестойността на добив, транспорт и доставка едва ли се е качила /и сега, да пада/ с пъти) са спекулативни, тоест, получени без непосредствена необходимост, а по желание и /картелен?/ сговор между търгашите за помпане на цени. Това, че някои някъде се скарали и счепкали, на фона на световните процеси, в 90% от случаите, е само ПОВОД да ограбят крайния клиент и да тъпчат гушите. Стига сме ги оревавали, светът просто е в корекция.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 17 rate down comment 10
крас
преди 9 години
Само при петрола ли има срив на цената?Ами погледнете останалите цени на СУРОВИНИТЕ на структуроопределящи отрасли в икономиката!АМИ И ТАМ СРИВА Е НЕВЕРОЯТЕН!СРИВ ИМА И В АВТОМОБИЛОСТРОЕНЕТО ЗА КОЕТО СЕ МЪЛЧИ!Срива на цената на петрола е СЛЕДСТВИЕ, а не ПРИЧИНА довела до СВЕТОВНАТА ДЕПРЕСИЯ!ВАЛУТНАТА ВОЙНА Е ФАКТ!БИТКАТА ЗА ПАЗАРИТЕ И ВАЛУТИТЕ С КОИТО ЩЕ СЕ ОПЕРИРА НА ТЯХ Е В ПЪЛНА СИЛА! ДАЛИ КИТАЙ ЩЕ НАЛОЖИ ЮАНА КАТО СВЕТОВНО ПЛАТЕЖНО СРЕДСТВО, ИЛИ ЩЕ ПРОДЪЛЖАВА ДА ОПЕРИРА С НАТРЕСЕНИЯТ МУ ЗАЕДНО С ХОНГ КОНК ДОЛАР Е ВЪПРОС НА БЛИЗКО БЪДЕЩЕ. Как ще се справи ККП с ТРОЯНСКИЯ КОН наречен ХОНКОНГСКИ ДОЛАР е въпрос на близко бъдеще!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 38 rate down comment 6
Mike Florida
преди 9 години
Ниските цени на петрола ще ударят единсвено по непреструктурираните икономики на развиващите се страни, които се занимават с добив на петрол. До сега те абдикираха от реформи и преустройство, лежейки върку изкуствено завишените цени от страна на ОПЕК. По-справедливите цени на суровината, които наблюдаваме в момента единствено ще подсилят тази тенденция. Ролята на петрола ще намалее драстично в идните 10 години. Какво ще правим тогава??? След каменната епоха е настъпила бронзовата и предполагам камъните доста са се обезценили! :))))))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още