Медта навлезе в най-големия си мечи пазарен цикъл за последните седем години, оповестяват в нов доклад анализаторите на Goldman Sachs, понижавайки чувствително дългосрочни цели пред използвания в индустрията метал.
"По наше мнение е много вероятно 4-годишната тенденция за спад в цените на медта да продължи най-малко до 2018 г.", изтъкват експертите.
Goldman Sachs намали 3-, 6- и 12-месечните си прогнози за цената на медта до съответно 5 200, 4 800 и 4 800 долара за тон от съответно 5 500, 5 550 и 5 200 долара. Поглеждайки в още по-дългосрочен план, анализаторите на банката отбелязват, че през 2017 и 2018 г. цената ще е 4 500 долара за тон спрямо досегашните очаквания за 7 000 и 8 000 долара.
Прогнозите се различават коренно от пика при червения метал през 2011 г., когато цената скочи до историческия връх от над 10 000 долара за тон на фона на скока в търсенето от Китай.
Движението на цената на медта отдавна е смятано за измерител на състоянието на глобалната икономика. Индустриалният метал се използва за направата на почти всичко – от автомобили до къщи.
Медта е стоката, която е изложена на най-много макроикономически насрещни ветрове, като разминаването на паричната политика в отделните части на света, дефлацията и намаляването на търсенето от Китай, посочват от Goldman Sachs. Индустриалният метал в момента се търгува на най-ниското си ниво от началото на финансовата криза през 2008 г.
От Goldman Sachs обаче не са сами в своята мрачна прогноза за медта. По-рано през юли Deutsche Bank също сви прогнозите си за метала поради застой в китайското търсене.
"Антикорупционните проверки, които правителството приложи за големи проекти, забавиха поръчките за кабели от държавните енергийни дружества", заяви Грант Споре, ръководител на научните изследвания за пазара на ценни метали в Deutsche Bank.
Медта също така бе засегната и от свиването на търсенето на кредити в Поднебесната империя, тъй като активът се използва като обезпечение за финансиране на заеми в страната. През миналата година властите установиха, че една и съща физическа наличност на метала е била използвана за покриване на множество заеми.
Препоръката от страна на Goldman Sachs към производителите на метала е да "увеличат хеджирането на своите експозиции в мед, а инвеститорите да намалят дълговите експозиции или направо да отворят къси позиции в мед".
преди 9 години The WTI crude enters another bear market... at the same time when copper futures prices plunge to a fresh six-year low which seems "normal"... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години The WTI crude enters another bear market... at the same time when copper futures prices plunge to a fresh six-year low which seems "normal"... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години С подобни "аналИЗИ" Мафията намигва на балъците(маймуните), че е крайно време да започнат да и продават евтино, защото края на спада наближава. Изобщо класика в жанра! :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар