Цените на фючърсите върху суровия петрол останаха почти без изменение през миналата седмица, след като инвеститорите нервно гледаха събитията около преговорите за бъдещето на Гърция в еврозоната.
Американският суров петрол с доставка през август изтри 0,57% към края на седмицата, търгувайки се при 59,63 долара за барел, като понижението бе второ поредно. Цената на актива удари седмично дъно от 58,76 долара в сряда – най-ниското ниво от 9 юни.
Междувременно в Лондон Брентът с доставка през август спадна на седмична база с 0,38 на сто до 63,26 долара в петък.
По този начин спредът между Брента и WTI нарасна леко до 3,63 долара за барел към края на търговията в петък в сравнение с 3,05 долара в предходната седмица.
Петролните фючърси отчетоха отстъпление, след като изследователската група Baker Hughes заяви късно в петък, че броят на платформите за добив на суровината в САЩ е намалял с 3 през по-миналата седмица до 628. Понижението бе 29-ото поредно на седмична база.
Междувременно производство на "черно злато" в САЩ се задържа около 9,6 млн. барела на ден през последните седмици – най-високото ниво от 70-те години ма миналия век.
Доларовият индекс ICE, който измерва силата на зелените пари срещу кошница от шест основни валути, нарасна с 0,24% в петък, за да приключи петъчната сесия при 95,60 пункта.
Индексът приключи седмицата с покачване от 1,46% – първият седмичен ръст за последния месец на фона на признаците, че икономиката на САЩ набира сила след скорошните пристъпи на слабост. Ако тласъкът продължи, експертите очакват Федералният резерв да се престраши и да покачи лихвите за първи път в последните 9 години.