Броят на платформите за добив на петрол в САЩ отстъпи с 13 до общо 646 през миналата седмица, с което бе маркирана 25-ата поредна седмица на понижение според данните на изследователската група Baker Hughes.
Една седмица по-рано броят на платформите спадна само с една, отбелязвайки най-слабото понижение за последните 24 седмици и подхранвайки надеждите, че американското шистово производство може да се върне към растеж през следващите месеци.
Пазарните участници следят внимателно броя на платформите през последните месеци за признаци дали в крайна сметка ще се стигне до намаляване на пренасищането на пазара на суров петрол.
След публикуването на данните на Baker Hughes в петък фючърсите върху американския петрол West Texas Intermediate (WTI) поскъпнаха с повече от 4%. Новината ускори притеснения, че резкият спад на добивната дейност може би ще продължи дълго.
Суровият петрол с доставка през юли скочи с 4,54% към края на седмицата до 60,30 долара за барел. В четвъртък цената на суровината спадна до 56,51 долара за барел – най-ниското ниво от 28 април. За седмицата търгуваните в Ню Йорк фючърси се повишиха с 0,97%.
Междувременно Администрацията за енергийна информация на САЩ съобщи в сряда, че запасите на суров петрол в страната са намалели с 2,8 млн. барела през миналата седмица, за да достигнат 479,4 млн. барел. Това бе четвъртият пореден седмичен спад.
В Лондон брентът с доставка през юли поскъпна с 4,76% до 65,56 долара за барел в петък. Ден по-рано цената се срина до 61,24 долара за барел – ниво, невиждано от 15 април. За седмицата брентът поскъпна общо с 0,29%.
По този начин спредът между брента и WTI достигна 5,26 долара за барел към края на търговията в петък в сравнение с 5,65 долара в предходната седмица.
Междувременно доларовият индекс ICE, който измерва силата на зелените пари спрямо кошница от шест основни валути, спадна с 0,2% в петък, за да приключи при 96,94 пункта. В сряда измерителят нарасна до петседмичния връх от 97,88 пункта.
Зелените пари спаднаха след официалните данни, които показаха, че икономиката на САЩ се е свила с 0,7% през първите три месеца на 2015 г. в сравнение с първоначалната оценка за ръст от 0,2%. Низходящата ревизия до голяма степен бе в съответствие с очакванията на анализаторите.
преди 9 години ЗА ПЛАТФОРМИТЕ НЕ ЗНАМ , НО СЪС СИГУРНОСТ ФРАКИНГ ИНДУСТРИЯТА Е НА КОМАНДНО ДИШАНЕ И СЕ ДВИЖИ ПО РЪБА НА БРЪСНАЧА. Въпроса на нейното бъдеще е в ръцете на РАШЪНИТЕ и ПЕРСИТЕ които в настоящото тримесечие с ДЪМПИНГОВИ ЦЕНИ биха отрязали главите на ИНВЕСТИТОРИТЕ НАЛЕЛИ трильони в тези нови технологии. Ще се разберат ли Русия и САЩ за Украйна и държавите в поссъветското пространство е въпрос, чиито отговор е функция от ЦЕНАТА НА ГОРИВАТА и СВЪРЗАНИТЕ С НЕЯ финансови зависимости на САЩ касаещи инветициите в шистови технологии. НЕ МИ СЕ МИСЛИ КАКВО ФИНАНСОВО ЦУНАМИ ЩЕОТНЕСЕ НЕ САМО САЩ , НО И СВЕТА, АКО РАШЪНИТЕ НАЛОЖАТ ДЪМПИНГОВИ ЦЕНИ НА ГОРИВАТА. Предстоят промени и пренареждане на целият световен ландшафт.НА БЪЛГАРИЯ ПРЕДСТОИ ИСТИНСКИ НОВ ДЕСЕТИ НОЕМВРИ !С НОВИЯ СВЕТОВЕН РЕД Е СВЪРШЕНО! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Всъщност има още едно логично обяснение на случващото се. И то е - ако някой, например USA, се готви за голяма война и трупа военновременен запас от петрол. В такъв случай това натрупване се извършва тайно и не се отразява в данните за резервите. Това би обяснило по-високите цени при увеличен добив и нисък растеж на икономиката. Дано да не е вярно, но е напълно възможно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години защото се цели краткосрочно покачване, за да може да продадат големите акули. Мето правилно забелязва, че поизводителноста се покачва, което показва, че fraking може да оперира и на по- ниски цени! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Броят на платформите може и да спада, но седмичното производство се покачва!http://***.eia.gov/dnav/pet/hist/LeafHandler.ashx?n=PET&s=WCRFPUS2&f=W отговор Сигнализирай за неуместен коментар