Във вторник цените на петрола спаднаха леко, но останаха близко до най-високите си стойности за 2015 г. от миналата седмица, съобщава Reuters.
Балансът в цената беше постигнат от очакванията за поредно увеличение на нефтените запаси на САЩ и почти рекордното производство на Саудитска Арабия от една страна и покачващото се напрежение в Близкия изток от друга.
Цената на суровия петрол се понижи с 0,27% до 56,23 долара за барел, а цената на петрола сорт Брент – с 0,16%, достигайки 63,35 долара за барел.
Цените на суровия петрол се повишиха с около 18% от началото на април основно заради нарастващото безпокойство, породено от конфликта в Йемен и новината от понеделник, че военноморските сили на САЩ са изпратили самолетоносач и ракетен крайцер във водите близо до страната.
Цените бяха повлияни и от спекулации за спад на американското производство, след като броят на вътрешните нефтени платформи се оказа най-малък от 2010 г. насам. И все пак предварителните данни сочат, че през изминалата седмица американските запаси от суров петрол са се увеличили с 2,4 млн. барела, което е нарастване за 15-та поредна седмица, допълва Reuters.
В понеделник американският сенатор Лиза Мурковски заяви, че през тази година ще предложи законодателство, което да позволи износа на американски суров петрол, допълвайки, че администрацията на Обама не трябва да вдига санкциите срещу Иран преди да се премахне американската забрана за износ на петрол.
По време на посещение в Сеул петролният министър на Саудитска Арабия Али Ал-Наими заяви пред Reuters, че най-големият износител на суров петрол очаква през април нефтеното му производство да се доближи до рекордните си стойности от около 10 млн. барела на ден.
Анализатори обаче предупреждават, че способността на ОПЕК да се справи с неочаквано нарастване на търсенето бързо намалява.
„Ако търсенето и производствената реакция спрямо ниските цени на страните извън ОПЕК са подобни на тези от 80-те, изключително ниското ниво на свободен капацитет носи риска от покачване на цените в близко бъдеще“, казват анализатори от PIRA Energy.
Тази година свободният капацитет на ОПЕК може да спадне наполовина, достигайки 1,7 млн. барела на ден, което е много под нивото от над 10 млн. барела на ден през 80-те, когато Саудитска Арабия за последно предпочете да избере пазарния дял над цената.