Американският петрол WTI завърши изминалата седмицата почти без промяна. Въпреки спада в производството на суровината в САЩ, подсилените настроения сред трейдърите и споразумението, постигнато между Иран и световните лидери, дадоха тласък за стабилизиране на цените.
Цената на фючърсите върху WTI завърши седмицата с ръст от 0,55% до 49,14 долара за барел в сравнение с предходната седмица, когато затвори при 48,87 долара за барел.
Фючърсите върху брента пък записаха седмичен спад от 2,59%, приключвайки седмицата при 54,95 долара за барел след 56,41 долара в предходната седмица.
Много анализатори изразиха мнение, че цените на петрола ще спаднат още през второто тримесечие, като WTI може би ще държи стойност от около 46-48 долара за барел.
Запасите от суров петрол в САЩ са нараснали с 4,766 млн. барела през седмицата, която приключи на 27 март, побеждавайки прогнозите за равнище от 4,181 млн. барела и нараствайки за 12 поредна седмица до новия рекорд от над 471 млн. барела.
Въпреки това производството на американския суров петрол спадна с 0,4% до 9,4 млн. барела на ден през изминалата седмица, отчитайки първия си седмичен спад от края на януари, което оказа подкрепа на цените.
Междувременно доставките на петрол от ОПЕК скочиха през март до най-високото си равнище от октомври, след като Саудитска Арабия започна да добива рекордни нива, а износът от Ирак се възстанови.
В четвъртък маратонските преговори между пет световни сили – САЩ, Китай, Русия, Германия, Франция и Великобритания, и Иран завършиха със споразумение за предварителен ядрен пакт.
Споразумението означава историческа повратна точка за Иран, на когото ще бъде разрешено да продължи ядрената си програма, но при определени стриктни условия. В рамките на подписания документ Иран няма да може изгражда нови съоръжения за обогатяване на уран или тежки водни реактори в продължение на 15 години. Нещо повече, близкоизточната страна се съгласи да намали броя на настоящите мощности за обогатяване на уран до 6 104 от 19 000.
Според експерти Иран може да увеличи производството си на петрол с 500 000 барела на ден в рамките на следващите три до шест месеца, ако санкциите се вдигнат, и с още 700 000 барела на ден в следващата една година.