Броят на платформите за добив на петрол в Съединените щати е намалял с още 84 през миналата седмица до общо 1056, което е най-ниското равнище от август 2011 г. насам, показаха последните данни на изследователската група Baker Hughes. По този начин нивото спадна в 15 от последните 18 седмици, след като удари рекорден връх от 1609 в средата на октомври 2014 г.
Новината стимулира цената на американския петрол WTI, който поскъпна с 2,11 на сто през миналата седмица, затваряйки петъчната сесия при ниво от 52,78 долара за барел.
Ден по-рано търгуваното в Ню Йорк "черно злато" поскъпна с 4,85% до 51,21 долара за барел, след като руският президент Владимир Путин потвърди, че е било постигнато примирие с Украйна, започнало на 15 февруари след месеци на насилие.
Цената на американския петрол се покачи с почти 15% през последните три седмици, но стойността все още е повече от 40 на сто надолу от рекордния връх от 107,50 долара за барел, достигнат през юни 2014 г.
Доларовият индекс ICE, който измерва силата на зелените пари спрямо кошница от шест основни валути, спадна общо с 0,5% до 94,24 пункта към края на миналата седмица. Отслабването на американската валута обикновено дава тласък на деноминираните в нея стоки, като златото, тъй като ги прави по-достъпни за притежателите на други парични средства.
Спадът на долара дойде, след като данните от петък показаха, че американските потребителските нагласи неочаквано се влошават през февруари.
Индексът на потребителското доверие на Мичиганския университет спадна до 93,6 пункта, което е отстъпление от крайния резултат от 98,1 пункта през януари. Икономистите не очакваха промяна.
Докладът дойде ден, след като данните показаха, че продажбите на дребно в САЩ неочаквано са се понижили с 0,8% през миналия месец след отстъплението с 0,9% през декември.
Междувременно в Лондон брентът с доставка през април поскъпна с 3,78% в петък и се установи при 61,52 долара за барел към края на търговията. По-рано през сесията стойността нарасна до 61,77 долара – най-високото равнище от 23 декември.
В четвъртък цената на брента нарасна с 6,01% до 59,28 долара за барел.
За седмицата априлските контракти поскъпнаха с 4,84%, отчитайки трети пореден седмичен ръст.
Стойността на брента се покачи с 21,7% през последните три седмици. Въпреки това цената все още е с около 47% под 116-те долара за барел, достигнати през юни миналата година.
По този начин спредът между брента и WTI нарасна до 8,74 долара за барел към края на търговията в петък спрямо 6,99 долара в предходната седмица.
преди 9 години те оправдания за лихвите ше си намерят тва ясно :)) но със силен долар ше им се *** мамата на износа и ше им тряя QE4 да ама balancesheeda на FED отиде на баба си у пантофите, не ги знам да се опраат все ше пренапишат математиката за Nти път .... докато падне палатката тва е, нема друго кво да се прай отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години тва за помощите в Норвегия ама в Саща ..... май не работи .... аз и да ги мисля и да не ги мисля те и без мене ше се опраат .... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години ЛелееееееееНали само Русия щеше да пропадне от ниската цена на петрола, а целият останал добричък и демократичен свят, начело с Чичо Сам, щеше да яде и да пие на корем в светлите бъднини....Начетох се на такива дълбокомислени коментари.К''вd стана тя? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години ЛелееееееееНали само Русия щеше да пропадне от ниската цена на петрола, а целият останал добричък и демократичен свят, начело с Чичо Сам, щеше да яде и да пие на корем в светлите бъднини....Начетох се на такива дълбокомислени коментари.К''вd стана тя? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ти сондьорите не ги мисли! При тях всеки контракт е временен. Като пресъхне кладенеца се прибира вкъщи, опуква изкараното, а после кара на помощи и чака формана да го повика за нов сондаж. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Е сега поне имат оправдание да не вдигнат лихвите, то не че някога са мислили сериозно да го направят де, лошото за тях е че сега и долара ще потъне и рекордния дефицит от последните месеци ще се увеличи още повече, много кофти, но това може допълнително да потопи долара. Едно е сигурно Тренда с поскъпващия долар се обърна ако няма промяна по лихвите ще има рязка корекция на съотношението евро долар. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Е нали уж беше добре за икономиката на Сашш ..... :)) той ниския петрол добре ама уволниха сумай ти народ иначе е добре за икономиката, че работни места създавали ...... да ама май не стаа така .... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар