В Близкия изток конфликтът между предвожданите от Саудитска Арабия консервативни сунити и алианса на шиитите на врага Иран се засилва. А сега заради срива на цените на петрола ситуацията става още по-непредвидима, пише в свой анализ The Wall Street Journal.
Когато през ноември картелът ОПЕК реши да не намалява тавана за производството на петрол, това се усети от всички петролни държави в Близкия изток. За някои това е просто неудобство, други обаче го считат за приближаваща се икономическа катастрофа.
Саудитска Арабия и другите монархии от Персийския залив - Кувейт, Обединените арабски емирства и Катар, разполагат с огромни парични резерви, с които биха могли да понесат ниски цени на петрола в продължение на няколко години, при положение, че цените се стабилизират около сегашното ниво. Стратегическите съюзници от Саудитска Арабия - Египет и Пакистан, пък ще се възползват от тази ситуация, тъй като по-евтиният петрол подкрепя икономиките им.
Но иранската икономика страда и без това от международните санкции, тъй като ядреният въпрос е все още нерешен. Ето защо ниската цена на петрола прави амбициите на страната много по-скъпи.
„Изглежда, че спадащите цени на петрола не интересуват арабските членовете на ОПЕК - за тях това е средство за оказване на натиск върху Иран. Страната участва в студена война и няколко конфликти в региона“, казва Риад Кахуади, управляващ директор на базирания в Дубай Институт по военни анализи в Близкия изток и района на Персийския залив.
Саудитска Арабия, най-големият производител на петрол сред страните от ОПЕК, е основен поддръжник за непромяна на обемите на добива. Намаляването не може да повиши цените, твърди страната, тъй като един евентуален недостиг ще бъде компенсиран директно от страни извън ОПЕК, като САЩ. Иран, който участва в конфликти в Йемен, Бахрейн, Сирия и Ливан, призова за намаляване на производството и по-късно разкритикува решението на ОПЕК.
Все още е неясно дали този икономически дисбаланс в региона ще доведе до политически промени. В Близкия изток външнополитически решения невинаги се взимат според икономическите интереси. По-ниските цени на петрола не променят задължително поведението на режимите, които се боят за оцеляването си.
Доказателство за това е подкрепата, която Иран предоставя на сирийския режим на Башар Асад. Той се бори срещу Ислямска държава, както и срещу умерените сунитски бунтовници, които са подкрепяни от Запада и монархиите от Персийския залив. Тази подкрепа е налице и през 2011 г. и 2012 г., когато иранската икономика страдаше особено силно от международните санкции. Други ирански съюзници в региона, като Хамас, джихадистите в палестинските територии и Хизбула в Ливан, всъщност едва ли се нуждаят от финансови средства от Техеран.
„Ние сме обхванати от динамика, която не се ръководи задължително от икономически, а от геополитически фактори", казва Али Вез, експерт по Иран в мозъчния тръст International Crisis Group. „Принципът, че Иран не иска да събори най-важния си съюзник в арабския свят и помага за възникването на област със сунитски екстремизъм в средата на Ливан и Ирак, е независим от икономическата ситуация".
„Ислямска държава“ също е принудена да приеме по-ниски приходи заради спада в цените на петрола. „Петролът е само част от приходите им, но въпреки това има силно влияние", казва Андреас Криг, експерт в Кралския колеж в Лондон. „За тях ще стане още по-трудно да продават петрол на турците или кюрдите, тъй като при такива цени те са по-малко склонни да поемат рискове".
И шиитското правителство в Багдад, най-големият враг на „Ислямска държава“, е силно зависимо от приходите от петрол. Но дори и когато цената на петрола бе доста по-висока, иракската армия в Мосул претърпя истинско поражение заради слабите си амбиции. Колебанията в цените на петрола едва ли имат значение за това.
"Ирак е една каша, там е без значение дали те ще спечелят повече или по-малко пари, защото корупцията е силно разпространена," казва Джамал Кашоги, саудитски политически анализатор и директор на новия телевизионен канал Al Arab News.
По-ниските цени на петрола дават възможност на различните страни да намалят своите скъпи субсидии за бензина и дизела. Те поглъщат голяма част от държавните бюджети в страни като Мароко, Йордания и Иран.
Египетският президент Абдел Фатах Сиси наскоро предприе редица непопулярни мерки. Евтиният петрол прави подобни политически ходове по-малко рисковани. Това засилва позициите на Сиси в период, в който ислямската опозиция можеше да се възползва от социално-икономическите вълнения. „Египет е огромен победител", казва бившият мениджър на хедж фонд Емад Мустак, който сега е стратег в консултантската фирма Ecstrat в Лондон.
В Пакистан, където премиерът Наваз Шариф намали през миналата година субсидията за бензина, клиентите на бензиностанциите се възползват и сега от по-ниските цени на петрола. Шариф, който е живял в изгнание в Саудитска Арабия след преврат през 1999 г., може да се възползва от ситуацията на петролния пазар, тъй като опозиционният политик Имран Хан се опитваше да разтърси страната със серия от митинги. Ниските цени на бензина обаче подкрепят курса на правителството.
„За Пакистан ниските цени на петрола са благодат“, казва Шакиб Шерани, някога икономически съветник на правителството, а днес член на мозъчния тръст Macro Economic Insights в Исламабад. „От политическа гледна точка тази тенденция е изключително полезна за правителството".
Ниските цени на петрола засилват напрежението в Близкия изток
Конфликтът между предвожданите от Саудитска Арабия консервативни сунити и алианса на шиитите на врага Иран се разраства
15:22 | 12.12.14 г. 3
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
-
„Sonic 3“ се изкачи на върха на боксофиса в Северна Америка
-
Европейските мита все пак успяват да охладят експанзията на китайските електромобили
-
Норвежките компании бързат да назначат жени в ръководството си
-
Икономиката на Великобритания е изпаднала в застой през третото тримесечие
-
Евтим Милошев: Няма решение за липсата на кадри по зимните курорти без работна ръка от чужбина
-
Eurelectric: Енергийните данъци задълбочават проблемите на европейската индустрия
-
Барселона откри иновативен начин да зарежда електромобилите чрез метрото
-
Колко ниско ще паднат лихвените проценти на ЕЦБ през 2025 г.?
-
След краха на Northvolt ЕС се обрича да остане зависим от Китай за батериите
-
Politico: Киев обвинява Словакия, че се облагодетелства от транзита на руски газ
-
ПАВЕЦ "Чаира" се завърна, засега с ограничен капацитет
-
Панама отхвърли заплахите на Тръмп, че САЩ ще си върнат контрола върху Панамския канал
Специални проекти виж още
Най-четени новини
-
Завръщането на "глупавите" телефони - новото предизвикателство пред Samsung и Apple
-
Рискът от спиране на електричеството нараства за мрежите в Северна Америка
-
Компании, инвестирали милиарди в придобивания, сега продават за жълти стотинки
-
Унгария договори дерогация и ще получава руски газ през българската "тръба на дружбата"
-
"Технологичен дуел": дронове с картечници атакуваха руски позиции в Харковска област
-
НЕК "подслади" поръчката за ремонт на две турбини на ПАВЕЦ "Чаира"
-
Британски фирми съкращават работни места с най-бързия темп от Световната финансова криза
-
Volkswagen се приближава към сделка, която ще предотврати закриването на заводи
-
Русия започва да разчита все повече на севернокорейската военна индустрия
-
Британци подаряват жилищата си в опит да избегнат по-високите данъци
-
Русия изпрати 4 ракети "Кинжал" по енергийни обекти в Украйна, всички премнаха през ПВО
-
Revolut е изправена пред ново дело, след като измамници откраднаха 700 хил. евро
-
Германски пенсионери намират евтино убежище в недружелюбната към мигранти Унгария на Орбан
-
Завръщането на "глупавите" телефони - новото предизвикателство пред Samsung и Apple
-
Дрон атакува областта, откъдето беше изстреляна ракетата "Орешник"
-
Русия неволно даде насоки какви са загубите ѝ в Украйна
-
Жилищният пазар в България вече проявява склонност да надценява имотите
-
В Украйна чакат удар с "Орешник", трета нощ липсват руски ракети и дронове
Коментари
Финанси виж още
-
Обществени нагласи към бюджета: По-добре е да има стабилност, а не харчене
-
Новината за сливането на Honda и Nissan тласна азиатските пазари нагоре
-
Биткойнът изпрати най-лошата си седмица след преизбирането на Доналд Тръмп
-
Пазарите през 2024 г.: Инвеститорите се съсредоточиха върху САЩ
-
Петролът поскъпва на фона на охлаждането на инфлацията в САЩ*
-
Колко ниско ще паднат лихвените проценти на ЕЦБ през 2025 г.?
2
преди 10 години ей и тука хората са си сглобили от тая година една борса и който иска ше си вземе от там с рубли ... няма да му тряя NYSE St. Petersburg International Mercantile Exchangehttp://spimex.com/en/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Кво те боли ве, кво си се притеснил :)) нека се срива *** и финансовата система таман ше взеем някой лев от късите .... треа да има на горе на долу, не може само в една посока .. :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Играе се ВА БАНК!За Иран и Русия има един единствен ход - ФЮЧЕРСНИ СДЕЛКИ ПРИ ЦЕНА ОТ 20 $ ЗА БАРЕЛ!!КАКВО ЩЕ СЕ СЛУЧ НА НЕРЕГУЛИРАНИЯ ПАЗАР НА ОБЛИГАЦИИ, КОЙТО ЗАМЕНИ СТРОИТЕЛНИЯ БАЛОН С ТОЗИ НА ГОРИВАТА ДОБИВАНИ ОТ ШИСТИ!!ЩЕ ПОСЛЕДВА СРИВ НА ФИНАНСОВАТА СИСТЕМА НЕ САМО НА САЩ НО И НА ЦЯЛАТА ПИРАМИДА ИЗГРАДЕНА ВЪРХУ ПОРОЧНИТЕ ПРИНЦИПИ НА СЕКЮРИТИЗАЦИЯ СВЪРЗАНИ С ПОЕМАНЕТО НА КРЕДИТЕН РИСК ОТ ИНВЕСТИЦИОННИ БАНКИ ИЗДАЛИ ОБЛИГАЦИИ С ВИСОКИ РЕЙТИНГИ ОТ РОДАНА "ААА"! ЩЕ СЕ СТИГНЕ ДО ЕДНА ПОЗНАТА ОТ 2008 ГОДИНА КАРТИНКА, КОЯТО ПОВТОРЕНА ЩЕ СЕ ПРЕВЪРНЕ В ИСТИНСКО ЦУНАМИ ЗА ЕДНА ИЗМИСЛЕНА ФИНАНСОВА СИСТЕМА, ПРЕВЪРНАЛА ИЛИЮЗИИТЕ В ИЗТОЧНИК НА ПАРИ, СИСТЕМА КОЯТО НАДУВА БАЛОНИ И ЗАРИБЯВА С ТЯХ РАЗНИ ЗДРАВНИ, ПЕНСИОННИ ФОНДОВЕ И ДЪРЖАВНИ РЕЗЕРВИ КАТО ТЕЗИ НА НАШАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА!ПОВТОРЕНИЕ НА 2008 НЯМА ДА БЪДЕ ПРЕЖИВЯНО!ТОВА ЩЕ Е КРАЯТ НАПЕТРОДОЛАРА! отговор Сигнализирай за неуместен коментар