Златото затвори миналата седмица с понижение, прекратявайки по този начин двете си поредни седмици на възход. Причина за отстъплението станаха поредните силни икономически данни, които ограничиха търсенето на метала като застраховка срещу риска.
Жълтият метал с доставка през декември поевтиня с 0,8% през седмицата, затваряйки петъчната сесия на Wall Street на 1 231,20 долара за тройунция.
Контрактите достигна седмичен връх от 1 255,60 долара за тройунция във вторник, а най-ниската точка от 1 226,40 долара за тройунция дойде в четвъртък, ден след като по-добрите от очакваното данни от САЩ успокоиха пазарите за икономиката като цяло.
Ценният метал започна седмицата стабилно, добавяйки съответно 0,70% и 0,56% в понеделник и вторник. Въпреки това сряда и четвъртък донесоха спад от 0,50% и 1,24%. В петък металът частично коригира предишните загуби, затваряйки с лек ръст от 0,17%.
"Цената на златото спадна на фона на икономическите данни. Комбинацията от по-силния долар и по-високите доходности по облигациите засегна златните борсово търгувани фондове. Единствено силното физическо търсене осигури подкрепа за цената", заяви Виктор Тианпирия, анализатор в ANZ.
Седмичните данни за работната сила показаха, че новите молби за помощи при безработица в САЩ са останали под 300 000 за шеста поредна седмица. Новината бе възприета като сигнал, че пазарът на труда пренебрегва паниката около подновената криза в световната икономика.
Силата на щатския долар също допринесе за спада на цената на златото. Доларовият индекс ICE – мярката, проследяваща силата на зелените пари спрямо кошница от шест от основните световни валути, нарасна до 84,95 пункта от 85,78 пункта в понеделник. Американската валута и златото корелират обратнопропорционално.
Поглеждайки напред, следващият основен фокус пред златните инвеститори ще е насочен към предстоящото заседание на Федералния резерв на САЩ през тази седмица. Пазарният консенсус е, че централната банка ще реши да приключи своите покупки на активи и вероятно ще даде сигнал кога ще започне постепенно покачване на лихвите.