Фючърсите върху златото поевтиняха под ключовото ниво от 1 200 долара за тройунция за първи път тази година в петък, след като добрите данни от САЩ подчертаха оптимизма за силата на икономиката и подхраниха очакванията, че Федералният резерв ще започне да повишава лихвите по-рано от прогнозираното.
Жълтият метал с доставка през декември удари сесийно дъно от 1 190,30 долара за тройунция в петък, което не бе достигано от 31 декември 2013 г. Впоследствие цената леко се възстанови до 1 192,90 долара, отчитайки спад от 1,83% за деня.
За седмицата златото поевтиня с 2,14%, отчитайки пети пореден седмичен спад.
Министерството на труда на САЩ съобщи, че американската икономика е добавила 248 000 работни места през септември. Равнището е значително повече от прогнозите за растеж в размер на 215 000.
Безработицата пък отбеляза спад от 6,1% до 5,9% – най-ниското ниво от юли 2008 г.
Доларовият индекс ICE, който следи представянето на зелените пари спрямо кошница от шест основни валути, се изстреля с 1,23% в петък, за да затвори на 86,79 пункта – равнище, недостигано от юни 2010 г.
Поскъпването на американските пари поставя под натиск интереса към благородните метали, правейки ги малко достъпни за притежателите на други валути.
Данните на Комисията по търговия с фючърси на САЩ показаха, че хедж фондовете са намалили бичите си залози в златни контракти през седмицата, която приключи на 30 септември. Нетните залози достигнаха 37 743 договора в сравнение с 44 265 в предходната седмица.
Същевременно среброто с доставка през декември поевтиня с 1,3% в петък до 16,82 долара за тройунция. По-рано през търговията цената удари дневно дъно от 16,64 долара – най-слабото от март 2010 г.
За седмицата декемврийските фючърси върху среброто поевтиняха с 4,26%, отбелязвайки пети пореден седмичен спад.
Данните на Комисията по търговия с фючърси на САЩ показват, че нетните контракти за среброто са били в размер на 6 073 през миналата седмица в сравнение с 4 893 в предходната седмица.
преди 10 години Точно така, със сигурност купуват само "физическо злато". Но това, което знам аз няма начин да не го знаят и те, така че е много възможно да са позабавили покупките, при положение, че знаят, че големият продавач няма как да спре да продава. Американската икономика очевидно не е в толкова добро състояние, колкото някои си мечтаят. При този огромен дълг който имат... Ще повярвам, че Америка излиза от кризата чак когато дългът им поне спре да нараства. А иначе силният долар в момента говори точно за продажби на злато, защото никак не мога да повярвам, че е следствие от това, че безработицата им е паднала с 0.2%. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години На фона на това Китай, Индия и Русия масово купуват злато. Не съм сигурен, но мисля, че те купуват само метал. Хартиеното злато и до 100$ аз пак няма да си купя. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ти сериозно ли си мислиш, че ще спат печатниците и ще вдигнат лихвите?!?Това стана ли САЩ фалира от раз! Всички западните и източни правителства правят само едно превхълят проблема за напред, чрез печатница и ново задлъжняване - с този процес познай каква инфлация ще стане с едно Хипер от пред! От 2008 до сега нито едно правителство не е избрало пазарният принцип за решение на проблема а точно обратният, този които писах по-горе! Виж държавно и общо задължение на която и да е западна, че и източна страна - да не говорим за бруталната кредитна експанзия в Китай. Проблема е че решението на всички е едно печатниците ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Когато лихвите тръгнат нагоре, държателите на злато ще ги заболи още повече и все по голяма част от тях ще почнат да разпродават! Дъното ще е около 500-600 долара... отговор Сигнализирай за неуместен коментар