Около 175 млрд. долара са били инвестирани в проекти за възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) по света през първите 9 месеца на годината, предава Bloomberg.
По този начин инвестициите в сектора нарастват с 16% на годишна база, водени от силен ръст на инвестициите в слънчева енергия в Китай, сочи доклад на компанията за проучвания Bloomberg New Energy Finance (BNEF).
Инвестициите във ВЕИ-та през третото тримесечие нарастват с 12% на годишна база до 55 млрд долара от 48,9 млрд. долара. Почти 20 млрд. долара от тях са инвестирани в Китай, където разходите за слънчева енергия скачат до 12,2 млрд. долара от 7,5 млрд. долара преди година.
Най-големият пазар на слънчева енергия може да добави нови мощности от 14 гигавата през тази година, което е една трета от световния капцитет. Инвестициите в Япония, която е вторият по големина пазар на слънчева енергия, нарастват със 17% до 8,6 млрд. долара през третото тримесечие.
„Тенденциите са различни в зависимост от географските ширини като Китай се очертава като лидер, а Япония и други части на Азия също проявяват висока активност“, коментира анализаторът в BNEF Итън Зиндлър. „Ситуацията сега е доста по-различна от 2011 или 2012 г., когато Европа представляваше по-голямата част от общия дял“, добави той.
Инвестициите в Европа се свиват до 8,8 млрд. долара, което е най-ниското ниво от повече от 8 години, след като разходите във Великобритания, Италия и Германия намаляват.
В САЩ инвестициите за слънчева енергия достигат 7,3 млрд. долара от 5,7 млрд. долара преди година (+28%), благодарение на повишеното търсене на соларни панели за собствено потребление и в търговски мащаб, задминавайки инвестициите в колебливия сектор на вятърната енергия, посочва Зиндлер.