Цената на златото продължи свободното си падане, смъквайки се с още 1,56% в предходната седмица. Причина за поредното пропадане стана поскъпването на щатския долар, който изкачи 13-месечен връх спрямо кошницата от шест основни валути в света.
По-силният долар традиционно натежава върху търсенето на жълтия метал, правейки го по-скъп за притежателите на други парични средства.
Въпреки поевтиняването за седмицата фючърсите върху златото с доставка през декември поскъпнаха леко с 0,06% в петък до 1 267,30 долара за тройунция след представените данни от Щатите. Новата седмица започва с повишение на цената на септемврийските контракти с 0,3 на сто до 1 271,40 долара за тройунция.
Министерството на труда съобщи, че икономиката на САЩ е добавила 142 000 нови работни места през август – най-ниското равнище в последните осем месеца. Прогнозите бяха за скок от 225 000.
Докладът също така показа, че процентът на безработицата в САЩ е спаднал леко до 6,1% от 6,2% през юли поради повечето хора, отпаднали от работната сила.
По-слабият от очакваното доклад бе възприет като знак, че Федералният резерв няма да започне да повишава лихвените проценти в скоро време.
Представените в петък данни на Комисията по търговия с фючърси на САЩ (Commodity Futures Trading Commission – CFTC) показаха, че хедж фондовете са намалили бичите си залози в златни контракти през седмицата, която приключи на 2 септември. Нетните залози достигнаха 74 031 договора в сравнение с 92 735 в предходната седмица.
Същевременно среброто с доставка през декември също поскъпна леко с 0,09% в петък до 19,15 долара за тройунция. За седмицата декемврийските фючърси обаче поевтиняха с 1,74%. Днес суровината повишава цената си с 0,8% до 19,31 долара за тройунция.
Данните от CFTC показаха, че нетните сребърни бичи залози са достигнали 6 264 при 13 718 в предходната седмица.
Медта с доставка през декември пък поскъпна с 0,59% до 3,169 долара за паунд в петък. Тук обаче бе отчетен седмичен ръст от 0,28% на фона на спекулациите, че отслабването на икономическия растеж в Китай ще накара властимащите в Пекин да приложат нови мерки за стимулиране. Азиатската страна е най-големият консуматор на червения метал в света.