IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

"Тайното оръжие" на Русия

Световната автомобилна индустрия ще пострада сериозно, ако Москва ограничи износа на паладий

11:00 | 24.04.14 г. 107
Автор - снимка
Създател
<p>
	Производство във фабриката за паладий &quot;Красцветмет&quot; в Красноярск. <em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Производство във фабриката за паладий "Красцветмет" в Красноярск. Снимка: архив Ройтерс

Русия не се плаши от възможните икономически санкции срещу нея и заплашва с контрамерки. Санкциите биха били "задънена улица", заяви министър-председателят на страната Дмитрий Медведев във вторник в парламента. Ако Западът все пак ги наложи, Русия "няма да има никакъв избор", освен да се защити срещу тях. По-специално, това означава, че Русия може да ограничи предлагането на основни суровини. При това мнозина си мислят за нефт и газ. Но има и един метал, при който степента на зависимост на Запада е дори по-висока: става дума за паладия, пише в свой материал германският икономически всекидневник Handelsblatt.

Пазарът на паладий е малък, но влиянието на руската държава на него е голямо. Русия има дял от над 42% от световното производство. „Норлиск Никел“, най-големият производител, трябва да координира действията си по износа с „Гохран“ (държавна институция за съхранение и използване на благородни метали и скъпоценни камъни, която се явява подразделение на руското Министерство на финансите). Така „Норлиск Никел“ е задължен да съгласува експорта за всяка отделна страна с „Гохран“. 

В миналото държавата изкупуваше част от производството. Колко големи са в момента запасите, не е известно. Експерти обаче смятат, че складовите запаси през последните години са били продадени до голяма степен. Паладият често се добива като страничен продукт от добива на други метали.

През 2000 г. Русия вече причини сериозен смут на световния пазар. Тогава правителството забави издаването на официалните квоти за износ и се стигна до сериозен недостиг на доставките. В резултат на това цената на паладия се удвои и скочи до над 1000 долара за тройунция – недостигнато и до днес равнище. Тогава индустрията започна да търси алтернативи. Малко по-късно обаче последва и катастрофален срив, като цената се смъкна до 200 долара за тройунция. На пазара му трябваха години, за да се успокои ситуацията.

През март цената на паладия се покачи до най-високото си равнище в последните 2,5 години, след като Западът засили заплашителния си тон спрямо Москва и действията на Кремъл на украинския полуостров Крим. Фючърсите върху благородния метал с доставка през юни поскъпнаха до 777,90 долара за тройунция, което е най-високата стойност от средата на август 2011 г.

Така от началото на годината цената на метала скочи с десет процента, което освен на опасенията за санкции срещу Русия се дължи и на стачки в Южна Африка. Ако конфликтът в Украйна ескалира, цената може да продължи да расте. „Не е изключено да се стигне до недостиг на доставките. Аз не бих подценявал подобна възможност", казва Ойген Вайнберг, експерт по суровините в Commerzbank.

Русия обаче не може да си позволи пълно спиране на доставките  - страната е твърде зависима от приходите от износ. Но дори и сега търсенето на паладий е по-голямо от предлагането. Глобалното производство възлиза на 200 тона на година. Анализатори на Barclays предвиждат за тази година дефицит в доставките от 24,4 тона.

Последна актуализация: 09:22 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

56
rate up comment 7 rate down comment 5
georgi_shum
преди 10 години
За някой неща си прав, за други не.Първо -НАТО никога е поемало ангажимент да не се разширява. Никога. Да ти напомня само че Янукович избяга сам, на следващия ден след пописването на споразумението и дефакто сам се отказа от него. Да ми сравняваш Крим и Косово е нелепо, и те имам за достатъчно умен, за да знаеш защо. А и Путин си върна за Косово с Грузия и света го преглътна, Още колко ? Ами другите части а Украйна? Ами зверския натиск от Русия срещу споразумението между Украйна и ЕС, който почна от Август мин. год?Само да напомня, че Янукович изработи това споразумение в преговори, още повече, че дойде на власт с платформа не толкова про руска, а по скоро балансирана между ЕС и Русия. И отказа да го подпише под явен руски натиск и заплахи? Защото Путин не може да приеме, че някой не иска него а друг? Не бъдете винаги толкова едностранчиви. Трябва да има ясна позиция на ЕС, че Путин не може да прави каквото и където си иска изхождайки само от собствените си интереси,
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
55
rate up comment 1 rate down comment 4
kalendar
преди 10 години
http://***.segabg.com/article.php?id=696316крайно омразен от мен, ама като никога прав...ама то и спрелият часовник показва точно време два пъти в денонощието
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
54
rate up comment 14 rate down comment 9
Mavi Goz
преди 10 години
Не можеш да ми се правиш на принципен и да говориш за ангажимент по ненарушимост на граници, когато си се из^сирал многократно върху собствените си ангажименти! Руснаците не са *** и още пазят подписите на Хелмут Кол, Рейгън и Тачър по документите за изтегляне на руските войски от Европа, обединението на Германия и ангажиментите на САЩ и НАТО в тази връзка. Резултатът? Още малко и американска база до Харков!Какво включваше мандатът на ООН за Либия? Охрана на забранена за полети зона за либийската авиация, или въоръжено нахлуване на НАТО в Либия за сваляне на законната власт и убийство на държавния глава?Какво стана със споразумението от 21.02. в Киев? Кое този, който още смее да държи речи за право и морал? Ай сиктир, казано на френски! (да не псуваме на американски, че е банално!) хахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
53
rate up comment 6 rate down comment 4
deant
преди 10 години
Чакай малко, кое беше първото? Защото ми се струва, че референдума в Крим стана след метежа на Майдана? А това кой иска ЕС и кой не иска откъде го разбра? От Яценюк ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
52
rate up comment 12 rate down comment 8
Mavi Goz
преди 10 години
Това, което ТРЯБВАШЕ!!! да направи Европа беше да отстоява подписите си под споразумението от 21.02.!!!! Трябваше вместо да злобеят колко са го заковали на Путин, като са го изненадали в Сочи, да скръцнат със зъби на бандитите Дмитро Ярош, Сашко Белия и Олег Ляшко да си приберат щурмоваците в Галичина и да оставят Янукович да си свърши ангажиментите по промените в конституцията и новото правителство с участие на опозицията! Тогава нямаше изоглавените бандеровци да спрат и смажат връщащите се от антимейдански митинг 7 автобуса с кримчани, те нямаше после да създадат отрядите за самоотбрана, Ярош пък да организира влак на дружбата към Крим да ги възпитава и да се наложи руснаците да вземат мерки да си пазят територията около базата! Можеше много да направи Европа, но както казах, дебелите заплати на *** като Барозу, Ромпой и Фюле ги плащаме ние, но нарядите си получават от тези, дето им слушат телефоните!А сега вече е късно и просто трябва да спрат да крещят на Путин, защото няма да го уплашат, но със сигурност ще ДОсъсипят Европа!!! Когато тук настане мор, изобщо няма да ми пука колко по-малко мерцедеси са си купили руснаците и колко по-малко играчки имат под елхата техните деца, докато нашите мръзнат и няма какво да ядат! Руснаците са преживели и Сталинград и Ленинград, но ние още хълцаме от 2009, когато останахме без газ за 1-2 седмици!Единственото умно нещо, което могат да направят е да кажат на янките: Вие си го изс^рахте, вие си го яжте и не ни забърквайте! Граници са се променяли и пак ще се променят! Щом може Косово, значи може и Крим! Очевидно е, че и шиптърите в Косово, и руснаците в Крим са щастливи, за разлика от сърбите в Сърбия и украинците в Украйна... хехе!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
51
rate up comment 5 rate down comment 7
kalendar
преди 10 години
Нищо. Да лаем месеца за пред избирателите, щото иначе Меркел ще се изложи, но да не продължаваме като мерки. Да натиснем правителството на Украйна да се сближи с Русия и да федерализираме страната. Това е. А на изток ако броиш така хората, то значи си бил много анти протестите в България от миналата година. Аз по същество съм против и двете, но има повече от 5-6 000. И ако не бяха решени да останат там нямаше да се стрелят по барикадите в Славянск. ЕС-Русия няма какво да спечели от тая караница, а Украйна, ако и да е апетитна хапка(най-вече заради 50 милиона граждани) трябва да я оставим на Русия. Защо? Ми щото ако не я ще предизвикаме война, за която очевидно руснаците са готови, а ние очевидно не сме. Интерес има само САЩ от тоя скандал, но ЕС не е САЩ, ако и Германия да си мисли, че е задължена.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
50
rate up comment 1 rate down comment 4
kalendar
преди 10 години
що:) те като си имаха правитество излязоха да протестират срещу него
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
49
rate up comment 3 rate down comment 4
kalendar
преди 10 години
ако ти е 5 лв бензина и газта 3 лв, то хляба ще ти е 4-5 лв, а тока ще ти е троен. Но заплатата ще ти е същата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
48
rate up comment 7 rate down comment 3
georgi_shum
преди 10 години
До някъде съгласен, но аз питам какво трябва да направи Европа - да оставим спокойно да се преначертават държавни граници по този начин? До кога и докъде? Според мен, това което Путин прави е по никакъв начин да не допусне скоро нови избори. Защото западна и източна украйна са си твърдо про европейски и си искат в ЕС. Дори и в дори и на изток нещата са на кантар. Самия факт, че в донецк има по 5-6000 а града е над 1,2 М ( и е прекрасен град) на митингите и окупациите, говори, че и там не са нясно какво точно искат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
47
rate up comment 1 rate down comment 5
Сините камъни
преди 10 години
""""""25 години живяхме без сериозно противопоставяне в света, но явно това време свърши :("""""Ти май пак си пропуснал/а новините!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още