Развиващите се пазари бяха подложени на засилени разпродажби през тази година, като резките спадове при част от валутите провокираха опасения за навлизането в геополитическа нестабилност. Това накара редица инвеститори да прибегнат до добре изпитаните мерки за хеджиране в опит да сведат до минимум вероятността от реализиране на загуби.
Златото традиционно се използва като хедж срещу пазарните рискове, породени както от вътрешни, така и от външни фактори. Според Световния златен съвет последното поевтиняване на долара и очакванията за засилена волатилност на валутните пазари са добър момент за ново повишаване на доверието в жълтия метал.
От международната институция посочиха, че разликата в лихвените проценти между развитите и развиващите се пазари правят златото евтин и надежден начин за защита срещу валутните рискове.
"Златото притежава редица характеристики, които позволяват на инвеститорите да хеджират част от риска, свързан с валутите, като същевременно намалят разходите си и диверсифицират защитата си", посочиха експертите от Световния златен съвет.
Активите от развиващия се свят бяха засегнати от силните разпродажби, породени от свиването на количествените улеснения в САЩ. Решението на американската централна банка доведе до спадове в стойността на аржентинското песо, турската лира, южноафриканския ранд и бразилския реал, които провокираха известна паника сред пазарните участници.
Засиленото геополитическо напрежение между Русия и Запада причини също така екстремни движения и в украинската гривна и предизвика опасения, че сътресенията може да се пренесат и в други развиващи се икономики.
Според старши валутния стратег в Rabobank Джейн Фоли обаче разходите за съхраняване на златото и застраховката, която трябва да бъде заплатена, го правят по-малко привлекателно убежище в сравнение например с държавните облигации.
"Дефлационният натиск в Европа и Северна Америка, където ръстът на цените се забавя, също говори за по-малкия потенциал на златото", посочи Фоли пред CNBC.
"Очевидно някои валути от развиващия се свят в момента са по-уязвими от други с оглед на големите дефицити по текущата сметка“ Турската лира и южноафриканският ранд са подложени на особено голям стрес", допълни тя.
По време на следобедната търговия в Европа златото се търгува със спад от 0,54 на сто, отстъпвайки до под 1 300 долара за тройунция.
преди 10 години Ще повиши ли волатилността на валутния пазар доверието в златото?================================Не... докато не удари хилядарката ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар