Търгуваните на борсата в Ню Йорк петролни фючърси отчетоха третата си поредната седмица на поскъпване въпреки нарастващите опасения за икономическите перспективи пред развиващия се свят. Цената на лекия суров петрол WTI с доставка през март изгуби 0,75% до 97,49 долара за барел в петък. Въпреки това стойността на "черното злато" се покачи с 0,87 на сто на седмична база.
В понеделник мартенските фючърси продължават низходящото движение от петък, отстъпвайки с 0,2 на сто до 97,30 долара за барел.
В четвъртък цената на петрол достигна сесиен връх от 98,59 долара за барел – най-високото ниво от 2 януари. Впоследствие обаче стойността на суровината отстъпи до 98,23 долара за барел при ръст от 0,89% в края на търговията.
Развиващите се пазари бяха силно засегнати от загрижеността за въздействието на свиването на стимулите в САЩ и от страховете, свързани с евентуално забавяне на растежа в Китай.
За сметка на това обаче цената на петрола бе стимулирана от признаците за икономическо възстановяване в САЩ. Американският търговски департамент съобщи, че брутният вътрешен продукт на най-голямата икономика в света е нараснал с 3,2% през четвъртото тримесечие на 2013 г. в съответствие с очакванията на експертите.
В сряда Федералният резерв съобщи, че намалява с още 10 млрд. долара до 65 млрд. долара месечната си програма за изкупуване на активи. Решението си централната банка позова на отчетените подобрения на пазара на труда.
Ден по-рано правителствените данни показаха, че икономиката на САЩ е нараснала с 3,2% през четвъртото тримесечие на 2013 г., оставайки в съответствие с очакванията на експертите.
Друг правителствен доклад оповести, че потребителските разходи са се повишили с 0,4% през декември, надхвърляйки очакванията за ръст от 0,2 на сто.
Данните на Комисията по търговия с фючърси на САЩ показаха, че хедж фондовете са повишили бичите си залози в петролни контракти през седмицата, която приключи на 28 януари.
Брутните дълги позиции върху петрола са се покачили с 11 966 договора до 306 886, докато брутните къси позиции са намалели със 17 814 до 46 604.
Същевременно търгуваният в Лондон петрол сорт брент с доставка през март поевтиня с 1,44% в петък, за да затвори седмицата на ниво от 106,40 долара за барел – най-ниското равнище от 24 януари.
На седмична база брентът поевтиня с 1,37%. По този начин спредът между него и WTI достигна 8,91 долара за барел в края на търговията в петък.