Контрактите върху златото приключиха петъчната сесия при 9-седмичен връх, след като силните загуби на американските акции подобриха привлекателността на благородния метал като сигурно убежище.
Цената на жълтия метал с доставка през февруари достигнаха сесиен връх от 1 273,20 долара за тройунция в петък – най-силното ниво от 20 ноември. Впоследствие активът се установи на равнище от 1 264,30 долара за тройунция, постигайки дневен ръст от 0,16 на сто.
Стойността на метала нарасна с 1,91% в четвъртък, за да се установи на ниво от 1 262,30 долара за тройунция, след като инвеститорите отново припознаха актива като сигурно убежище на фона на риска в развиващите се пазари.
На седмична база февруарските контракти поскъпнаха с 1,67%, постигайки петия си пореден седмичен ръст – най-дългата печеливша серия от 16 месеца.
Сред причините за поскъпването на благородния метал бяха по-слабите акции в САЩ и продължаващата турбуленция в развиващите се пазари. Инвеститорите бяха принудени да прехвърлят средства в активи, традиционно припознавани като безопасни убежища.
Американските акции преживяха най-тежката си седмица от 2011 г. насам. Само в петък индексът на сините чипове Dow Jones oтстъпи с 318 пункта.
Междувременно разпродажбите в развиващите се пазари се ускориха, след като турската лира спадна до ново дъно спрямо долара. Аржентинското песо, руската рубла и южноафриканският ранд също пропаднаха до многогодишни минимуми спрямо зелените пари към края на седмицата.
Пазарите бяха под натиск поради опасенията за забавяне на китайската икономика, за което загатна производственият индекс на HSBC. Измерителят отстъпи до шестмесечно дъно през януари.
Данните на Комисията по търговия с фючърси на САЩ показаха, че хедж фондовете са повишили бичите си залози в златни фючърси през седмицата, която приключи на 21 януари.
Брутните дълги позиции върху златото се покачили с 179 договора до 113 823, докато брутните къси позиции са намалели с 255 до 70470.
При търговията с други метали среброто с доставка през март приключи петъчната сесия със спад от 1,22% до 19,76 долара за тройунция. Контрактите поевтиняха с 2,66 на сто за седмицата.
Цената на медта с доставка през март от своя страна се свлече до дневно дъно от 3,260 долара за паунд – най-ниското равнище от 11 декември. Впоследствие червеният метал ограничи загубите си до 3,271 долара за паунд при спад от 0,43%.
преди 10 години и аз съм ДЪЛАГ.........!!!!!......обичам го това злато бе - нема АНАЛОГ......!!!!????.....Само гледай какво ще СТАНЕ.....!!!!????......А Баламезов дето чака на 700$ Злато ще има да ПОЧАКА.....и аз чакам на 700$ ама нема да ме ОГРЕЕ.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години ааа не бе, златото е разменна платежна единица на земята от как свет светува и не може да се принтира и е лимитирано, вади се с пот и труд, а не кат артиийте и биткойните при едните на печатницата увеличаваш уборотите, при другите си пускаш по мощен компютър. Някой който си мисли, че златото ще стане 700$ да ама тряя първо да пита миньорите дали са навити да се ровят в земята за жълти стинки, сега са закрепили положението минните компаний (аз съм long), но почват стачки заради ниски заплати и кат стане икономически нерентабилно да се бъхтат или вдигат цената на метала или спират производство, после изведнъж айде пак юруш на жълтото цената познай отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Рано или късно хартиените пари достигат своята истинска стойност- НУЛА...!!!!?????..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Трендът при златото винаги е бил нагоре. Поне от 1972-а, когато Ричард Никсън премахва златния стандарт това е сигурно. В тая светлина въобще не съм сигурен дали това, което се случи преди две години е обръщане на тренда, или е просто корекция. И ако е корекция - колко още ще продължи? Че хората хилядолетия наред са били глупави и са смятали златото за ценно и точно преди 2 години всички вкупом са поумнели - това не го вярвам. Моята лична прогноза е, че златото ще поевтинява още известно време - докато има големи продавачи. След това тези, дето са се "набълбукали" със злато въобще няма да искат да продават и цената му ще хвръкне до небето. Но това, което казвам не е съвет за инвестиции, или нещо подобно. Просто лично мнение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Позволи да не съм съгласен. Страха и алчността по-скоро правят липса на тренд и нервност. Тренда изразява вяра в някакво бъдещо развитие, подплатена с алчност и страх, но без увереност, няма тренд отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ако решим да следваме вълните, то сега се намираме в началото на нова вълна, въпроса е дали ще е надолу или нагоре. Ако пробие над 1350 да кажем, може да очакваме цена над 2000, ако от 1300 - 1350 се устреми надолу, то наистина би следвало да спре около 800 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години съгласен ! тренда показва алчността и страховете на хората ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Нито един тренд не е права линия! Винаги има корекции :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години еее нали в предишните статий пишеха, че нищо нямало да струва и всички аналисти и банки станали златни мечки ? на кой да вярваме са :))) In Gold We Trust отговор Сигнализирай за неуместен коментар