IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Шистовата революция в САЩ като заплаха за сигурността

Перспективите за значителни различия в енергийната сигурност на държавите от НАТО може да дестабилизират организацията, смята експерт

15:47 | 31.05.13 г. 7
Автор - снимка
Редактор
Шистовата революция в САЩ като заплаха за сигурността

„Скоро Европа може да остане единственият континент, който ще е зависим от внос на енергия. Домакинствата вече чувстват тежестта на по-високите сметки, а индустрията се затруднява да конкурира чуждия бизнес“, коментира президентът на ЕС Херман ван Ромпой на срещата на европейските лидери, на която се дискутираха цените на енергията.

Великобритания и Полша например дадоха „зелена светлина“ за проучването на находищата от шистов газ, но остават притесненията около технологията за добив и влиянието й върху околната среда. Заради това Франция наложи пълен мораториум върху сондажите за шистов газ и твърдо държи да го запази, въпреки че в ЕС сериозно се заговори за проучването на възможностите на шистовите залежи.

Американската шистова революция не тревожи само Европа. Цените на енергията в Япония например са дори по-високи от европейските, в Китай също се чувства осезаем натиск.

САЩ вероятно ще намалят вноса си и на руски газ, но Европа не може да се похвали с това. В някои държави зависимостта от руския приподен газ е изключително тежка, което дава на Москва сериозно дипломатическо предимство.

Засега САЩ не са започнали да изнасят газ заради големите инвестиции, които са необходими за изграждането на инфраструктурата и терминалите за втечняване на природен газ с оглед по-лесното му транспортиране. Очаква се в бъдеще лиценз да получат около 26 такива терминала. Повечето от тях са били с предназначение да обслужват вноса на синьо гориво.

Ако САЩ започнат скоро да изнасят газ за Европа, те ще се превърнат в сериозен конкурент на Русия, а и биха могли да хвърлят сянка върху проектите за газопроводи, които трябва да пренасят суровината от прикаспийските находища за Стария континент. В тази връзка Русия започна да поглежда на изток – Москва вече подписа споразумение за пренос на сибирски газ за Китай от 2018 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:48 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Услугата коментари е временно недостъпна. Извиняваме се за неудобството.
Финанси виж още