ArcelorMittal отчете близо 4 млрд. долара (почти 3 млрд. евро) загуба за четвъртото тримесечие на 2012 г. заради спад в стойността на активите на компанията и проблемите на бизнеса й в Европа, предаде АП.
Продажбите на концерна са се свили с 14% на годишна база до 19,3 млрд. долара, като се отчита спад и на цените, и на реализираните обеми.
В негативния резултат са калкулирани 4,8 млрд. долара такси и отчисления, свързани с европейския бизнес на ArcelorMittal и по-конкретно заводите в Мадрид (Испания), Лиеж (Белгия) и Флоранж (Франция).
Заради съпротивата на синдикатите за закриването на проблемните предприятия в Европа металургичният гигант остава предпазлив в прогнозите си за бъдещето на европейския му бизнес през тази година.
“Въпреки че очакваме предизвикателствата да продължат и през 2013 г., в голяма степен заради нестабилността на европейската икономика, виждаме и някои положителни индикатори”, коментира основателят и главен изпълнителен директор на компанията Лакшми Митал.
Позитивните сигнали заедно с мерките за съкращаване на разходите се очаква да подобрят рентабилността на металургичната компания, допълни Митал.
Той прогнозира, че доставките на стомана ще нараснат с 2-3% през годината. Това по думите на Митал ще се отрази позитивно на оперативната печалба на компанията, която през 2012 г. се сви с 30 на сто на годишна база до 7,1 млрд. долара. Той обаче не уточни точно какъв ефект очаква.
Компанията подчертава, че се задълбочава поляризацията в развитието на металургичния бранш в Европа и останалата част на света. От 2007 г., когато започна глобалната финансова криза, потреблението на стомана се е повишило с 16%, като ръстът се дължи основно на засиленото търсене от Китай. В Северна Америка потреблението е регистрирало рязък спад до края на 2008 г., но след това се е съживило и е само с около 8% по-ниско от отчетените пикови равнища.
В Европа обаче потреблението на стомана първоначално се е възстановявало едновременно с това в Северна Америка, но заради мерките за икономии в момента отново се свива и е с около 30 на сто под нивата, отчетени през 2007 г. От компанията предупреждават, че негативната тенденция на Стария континент се задълбочава и няма изгледи за оживление на потреблението на стомана.
Компанията изглежда иска да подчертае трудностите, които изпитва с бизнеса в Европа, за да оправдае затварянето на предприятия, отбелязва агенцията. Първоначално металургичният гигант искаше да затвори две доменни пещи в завода във Флоранж, но заради натиска на френското правителство в крайна сметка реши да модернизира производството и да спаси 600 работни места.
Продължават дискусиите на ArcelorMittal с белгийското правителство за закриването на 1 300 работни места в предприятието в Лиеж.
Днес хиляди служители на компанията от Белгия, Франция и Люксембург ще протестират пред Европейския парламент в Страсбург, за да защитят бъдещето на металургията в Европа, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Двайсетина автобуса, потеглили рано сутринта от източния белгийски град Лиеж с около 1 200-1 300 души, се очаква да пристигнат следобед в Страсбург, съобщи Жан-Люк Радер, регионален секретар на белгийския синдикат FGTB Mеtal. Те имат среща с работници от завода във френския град Флоранж и от люксембургското предприятие в Шифланж.
За следобед са насрочени срещи на работниците с евродепутати и с председателя на Европейския парламент Мартин Шулц.
преди 11 години Ето това се случва, когато работниците започнат да управляват. Европейските ни "партньори" трябваше просто да погледнат резултатите на РМД-та в БГ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Митал ще постигне своето. За да запази 600 работни места Франция се ангажира да му издейства 120 млн. евро субсидия от Европейския съюз.Наистина по-смехотворно нещо не бях виждал. 200 хиляди евро за работно място. После англичаните искали да бягат. Ако можеже щяха да вдигнат котвата на острова и отплават за Америка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар